Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 6 listopada 2018
  • wyświetleń: 1613

[ZDJĘCIA] Harcerze przeszli z Placu Wolności do bielskiej katedry

Tydzień potrwają jubileuszowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w środowisku Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej na Podbeskidziu. Uroczystości, w których udział wziął m.in. bp Roman Pindel, rozpoczęły się 4 listopada 2018 r. w Bielsku-Białej.

Harcerze przeszli z Placu Wolności do bielskiej katedry - 04.11.2018 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Harcerze ZHR spotkali się na bielskim Placu Wolności, skąd wyruszyli w asyście orkiestry harcerskiej do katedry św. Mikołaja. W ten sposób upamiętnili wydarzenie sprzed ponad stu lat, gdy 26 sierpnia 1914 r. uroczyście wymaszerował z Białej 87-osobowy oddział "Sokoła", walczący w Legionach Polskich. W lutym 1915 r. na tym samym bialskim Placu Józef Piłsudski odbierał defiladę I Brygady Legionów Polskich.

W katedrze Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył bp Roman Pindel. W homilii duchowny zwrócił uwagę na to, jak trudno jest w dzisiejszych czasach budować autentyczne relacje ludzkie. Zauważył, że o wiele łatwiej jest „posiadać” cokolwiek, niż być z bliską osobą. „Bliski człowiek wymaga uwagi, słuchania, odpowiedniego reagowania. Telewizor można oglądać lub nie, w razie znudzenia można szukać innego programu, albo podjąć inne czynności „w tle”. Łatwiejsze od relacji z drugą osobą jest nawet posiadanie psa” - dodał i przypomniał, że człowiek został uzdolniony przez Boga do relacji międzyludzkich, które sprawiają, że staje się „bardziej człowiekiem”.

Biskup zachęcił do dziękczynienia Bogu za ojczyznę, „która powstała z niebytu przed 100 laty, w której, jak zauważył hierarcha, dzieją się rzeczy wspaniałe, ale i trudne. „Chcemy należeć do tych, którzy pragną budować przyszłość ojczyzny. Bardzo wiele zależy od każdego z nas. Bardzo wiele zależy od tego, jak będą się układać nasze relacje - budowane także z pomocą tego potężnego ruchu harcerskiego: jego ideałów i zasad. Jak będziemy układać nasze relacje wewnątrz, a także na zewnątrz - przyjaźni i małżeństwa, które będziemy tworzyć na całe - daj Boże - życie” - dodał.

Kapelan podbeskidzkich harcerzy, ks. Tomasz Chrzan przypomniał o Mszach św. harcerskich, które dobywają się co miesiąc w kaplicy kościoła św. Maksymiliana w Aleksandrowicach.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.