
Wiadomości
- 14 października 2018
- wyświetleń: 3074
Ostatnia w tym roku zorganizowana wycieczka po Cygańskim Lesie
Za nami:
Stowarzyszenie Olszówka kończy w niedzielę 14 października jubileuszowy, dziesiąty sezon wycieczkowy po Cygańskim Lesie.

Ostatnią wycieczkę, w tym roku, poprowadzi ich inicjator - Jacek Zachara. Trasa przebiegać będzie wzdłuż dolnej części ul. Olszówka, dalej ul. Bystrzańską i Startową. Pierwsza część będzie dotyczyć dawnej linii tramwajowej. Uczestnicy dowiedzą się również skąd wzięło się wiele nazw terenowych, na czele z tajemniczą - kolonia Terra.
Parę słów zostanie poświęconych miejscowej straży pożarnej. Duża część opowieści będzie dotyczyć rodzin Zipser - w kontekście jej fabryki, willi, wpływu na miejscowe życie społeczne oraz o inicjatywie odbudowy pomnika nagrobnego na mikuszowickim cmentarzu. Znajdą się też wątki: o tradycjach edukacyjnych Cygańskiego Lasu; powstaniu basenu, kościoła i harcówki.
Na wycieczce będą zaprezentowane unikalne materiały ikonograficzne pokazujące Cygański Las na przestrzeni 100 lat. Nieprzerwanie od roku 2009 Stowarzyszenie Olszówka wydaje też publikacje i tworzy wystawy tematyczne.
Uczestnictwo w wycieczce jest bezpłatne, a spotkanie uczestników zaplanowano w najbliższą niedzielę 14 października 2018 o godzinie 10.00 przy pętli autobusu nr 1 w Cygańskim Lesie w Bielsku-Białej.
Wycieczki odbywają się pod patronatem Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.
- Inicjatywa oprowadzania po Cygańskim Lesie ma swoją ciekawą historię. W roku 2009 wyburzono zabytkową willę Hauptiga, jedną z architektonicznych perełek Cygańskiego Lasu. To barbarzyńskie wydarzenie spowodowało konsolidację lokalnej społeczności na rzecz ochrony zabytków. Jednym z pozytywnych skutków ubocznych stało się stworzenie przez Stowarzyszenie Olszówka programu edukacyjnego. Miał on na celu, poprzez różnego rodzaju działania, pokazać wartości architektury i krajobrazu historycznego i naturalnego Cygańskiego Lasu. Tak aby uświadomieni obywatele mieli wiedzę i motywację do obrony tychże wartości. Dzięki temu powstało wiele inicjatyw, w tym cykl wycieczek edukacyjnych. Ale najważniejsze to zainicjowanie procesu tworzenia wspólnoty wśród miejscowych. Więzi między nimi są już na tyle silne, że z grupy zajmującej się wcześniej ochroną zabytków i krajobrazu wyodrębniła się część liderów społeczności 'Bielszczanie przeciw spalarni'. Dzięki temu udało się zatrzymać pracę skandalicznie działającej spalarni przy Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej - informuje Jacek Zachara ze Stowarzyszenia Olszówka.
ZOBACZ TAKŻE

[FOTO] Stowarzyszenie Olszówka skutecznie interweniowało w sprawie kasztanowca

Bielsko-Biała w trójwymiarze. Nasze miasto z aktualizacją Google Maps

Ewangelicka kaplica czeka na oświetlenie

#PocztowkazBielskaPocztówka z Bielska-Białej

Gorący tematKsiążulo zamówił furę jedzenia w bielskiej restauracji. Co z tego wyszło?

Bezpłatny E-book o historii Bielska-Białej
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.