bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 20 marca 2012
  • wyświetleń: 2767

Kolegium: o kulturze czeskiej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej" podaj

Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej na kolejne imprezy organizowane w ramach cyklu "Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku".

W najbliższym tygodniu odbędą się spotkania z Antonim Krohem i Mariuszem Suroszem, zaś 26 marca rozpocznie się sprzedaż biletów na koncert Jaromira Nohavicy (sam koncert odbędzie się 15 kwietnia).

Projekt "Czuli barbarzyńcy" O kulturze czeskiej w XX wieku" przygotowany przez Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej ma na celu przybliżenie wybranych aspektów kultury czeskiej w wieku XX oraz rozważenie istotnych zagadnień relacji pomiędzy Czechami i Polakami w tym czasie.

Działania zostały zaplanowane jako cykl spotkań, prezentacji, pokazów. Imprezy mają w większości charakter otwarty, przeznaczone są dla zainteresowanych mieszkańców regionu, w szczególności dla młodzieży. Wszystkie imprezy (poza koncertem J. Nohavicy) odbędą się w siedzibie Kolegium Nauczycielskiego przy ul. Krakowskiej 30.

Najbliższe imprezy cyklu:

20 marca o godz. 17.00: Losy dobrego żołnierza Szwejka - kontekst społeczny i polityczny - wykład, prof. Antoni Kroh

Antoni Kroh - pisarz, etnograf, historyk kultury, tłumacz, leksykograf, miłośnik Tatr i góralszczyzny. Współpracownik kwartalnika Instytutu Sztuki PAN "Polska Sztuka Ludowa - Konteksty", autor licznych książek i publikacji, m.in. "Sklepu potrzeb kulturalnych", "Tatr i Podhala", "O Szwejku i o nas" i "Starorzeczy" (Wydawnictwo Iskry 2010), kurator, wspólnie z Barbarą Magierową, kilku dużych wystaw, m.in. "Łemkowie" i "Spisz".

23 marca 13.00: Czeskie kapitulacje? Prawdy i mity o 1938, 1948 i 1968... Spotkanie z Mariuszem Suroszem

Mariusz Surosz - polski dziennikarz i eseista. Ukończył studia historyczne i filozoficzne. Mieszkał w Krakowie, w 2011 roku przeprowadził sie do Pragi. Pracował w kilku wydawnictwach, był też rzecznikiem prasowym MKS Cracovia. Swoje teksty ogłaszał m.in. w "Dzienniku Polskim, "Gazecie Wyborczej", "Newsweeku Polska", "Polityce" i "Tygodniku Powszechnym". Debiutem książkowym Surosza jest zbiór esejów Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów (Warszawa 2010, W.A.B., ISBN 978-83-7414-822-1). Eseje poświęcone są ważnym postaciom historii, nauki i kultury czeskiej (przede wszystkim) i słowackiej XX w., m.in. Vlaście Chramostovej, Klementowi Gottwaldowi, Miladzie Horakovej, Milenie Jesenskiej, Frantiskowi Krieglowi, Janowi Masarykowi, Janowi Patočce, Jaroslavowi Seifertowi, Milanowi Rastislavowi Stefanikowi. W 2011 książka ukazała się w przekładzie czeskim: Pepici. Dramaticke stoleti Čechů, Praha, Plus.

W ramach cyklu 15 kwietnia o godz. 18.00 w Klubie Klimat odbędzie się także koncert czeskiego barda Jaromira Nohavicy. Bilety na koncert będzie można kupić od 26. marca w Klubie Klimat. Ceny biletów: 40 zł (siedzące), 30 zł stojące oraz siedzące dla studentów Kolegium Nauczycielskiego.

adv / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej" podaj