bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 25 września 2018
  • wyświetleń: 2817

Niezależni.BB rozegrali mecz z okazji jubileuszu stadionu na Górce

Bielski stadion na Górce to prawdopodobnie najstarszy czynny obiekt piłkarski w kraju. 24 września mija 107 lat od rozegrania na tym stadionie pierwszego meczu. Drużyna Sympatyków i Przyjaciół Okrzesika i Niezależnych.BB uczciła rocznicę meczem pokazowym. Na murawie pojawili się byli piłkarze TS Podbeskidzie.

Mecz na stadionie na Górce - 24.09.2018 · fot. bielsko.info


Spotkanie zainspirowane rocznicą pierwszego meczu miało charakter typowo rekreacyjny. Wszyscy, zarówno młodzi piłkarze z BBTS Podbeskidzie jak i drużyna sympatyków i przyjaciół Okrzesika i Niezależnych.BB, nastawieni byli przede wszystkim na dobrą zabawę. Choć pogoda była typowo "piłkarska", sportowy duch rozgrzał wszystkich.

- Dla mnie osobiście najważniejsze było spotkanie z tak licznym gronem świetnych piłkarzy, którym zawdzięczamy historyczny awans do ekstraklasy - komentuje Janusz Okrzesik, kandydat Niezależnych.BB na prezydenta Bielska-Białej.

Mecz na stadionie na Górce - 24.09.2018
Mecz na stadionie na Górce - 24.09.2018 · fot. bielsko.info


Na murawie pojawili się m.in.: Richard Zajac, Tomasz Górkiewicz, Bartłomiej Konieczny, Marek Sokołowski, Sylwester Patejuk, Grzegorz Więzik i Krzysztof Chrapek. Kapitanem drużyny był Janusz Okrzesik, na murawie wspierali go także: Jarosław Zięba, Roman Waluś, Tomasz Wawak, Marek Lachowski, Kazimierz Bieniecki, Adrian Olecki, a także syn Franek.

Wśród kibiców znaleźli się m.in.: Jerzy Wolas (były prezes TS Podbeskidzie) i Władysław Szypuła (były dyrektor TS Podbeskidzie). Mecz z trampkarzami BBTS Podbeskidzie z rocznika 2004 r. zakończył się remisem 2:2. - Młodzi piłkarze zaimponowali nam walecznością, mimo że pierwsza połowa spotkania zdecydowanie należała do nas. Okazali się wytrwali i doprowadzili do remisu - komentuje Grzegorz Więzik.

Mecz na stadionie na Górce - 24.09.2018
Mecz na stadionie na Górce - 24.09.2018 · fot. bielsko.info


Budowę stadionu na Mühlberg (Młyńska Góra) w bielskiej dzielnicy Żywieckie Przedmieście rozpoczęto w 1910 roku z inicjatywy ówczesnego prezesa BBSV Roberta Jaworka. Wykonawcami inwestycji były dwie firmy z Białej - inż. Franza Langera oraz braci Landau, a także firma budowlana Franz Schaff z czeskich Burovnic. Prace nadzorował Karl Piesch z Kamienicy. 

Roboty zakończone zostały we wrześniu 1911 roku, a oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło 24 dnia tego miesiąca. Uświetnił je mecz BBSV z wiedeńskim Rapidem. Warto zaznaczyć, iż wśród mieszkańców Bielska nie funkcjonowała wtedy jeszcze dzisiejsza nazwa "Górka" lecz "Skarpa". W historycznym, pierwszym spotkaniu przy ul. Młyńskiej spotkały się zespoły Bielitz-Bialaer Sport Verein (BBSV, poprzednik BBTS) i Rapidu Wiedeń.

Przez kolejnych 86 lat - do 1997 toku - stadion był domowym obiektem BBTS, kiedy to klub ten połączył się z DKS-em Komorowice. Wyprowadzka BBTS-u nie oznaczała jednak zamknięcia obiektu. Cały czas korzystały z niego grupy młodzieżowe, a w latach 2004-2007 zarządzający obiektem Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji wykonał gruntowny remont stadionu. Odnowiona została trybuna, która może obecnie pomieścić 800 osób, zaplecze socjalne oraz - przede wszystkim - położono nową, sztuczną nawierzchnię. W 2012 roku wykonano na obiekcie także sztuczne oświetlenie. 

Obecnie na stadionie swoje mecze ligowe rozgrywa drugi zespół Podbeskidzia, BKS Stal oraz drużyny młodzieżowe.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.