bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 marca 2012
  • wyświetleń: 2281

Nowoczesne technologie w ATH

Zanim nowoczesne maszyny czy urządzenia trafią na linię produkcyjną w fabryce, zajmą się nimi pracownicy i studenci Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

ATH uruchamia nowatorski system współpracy z przedsiębiorstwami.

- To pomysł na praktyczne zaangażowanie kadry akademickiej i studentów do współpracy z firmami testującymi nowe maszyny czy urządzenia, jeszcze zanim trafią one na linię produkcyjną w fabryce. Projekt ma charakter pilotażowy i może stać się w przyszłości wzorcowym modelem współpracy pomiędzy akademickimi ośrodkami badawczymi i zakładami produkcyjnymi - wyjaśnia Mirosław Łukaszuk, rzecznik Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Przedsięwzięcie będzie wdrażane przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii ATH wspólnie z dwoma partnerami ze Słowacji.

- Uczelnia, jeszcze jako Filia Politechniki Łódzkiej, bardzo prężnie współpracowała z przemysłem. Dziś te związki stają się coraz mocniejsze. Pilotażowy program wspólnego, bardziej efektywnego wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych do praktyki gospodarczej, jeszcze bardziej pogłębia wzajemną zależność - mówi prof. Ryszard Barcik, rektor ATH.

Jednym z głównych elementów projektu będzie wspólne rozpoznawanie możliwości, jakie dla procesów produkcyjnych zainteresowanego przedsiębiorstwa otwiera wykorzystanie nowoczesnych maszyn czy urządzeń, prezentujących najnowocześniejsze technologie w przemyśle.

W pierwszym etapie firma, która chce u siebie wdrożyć nowoczesne rozwiązanie produkcyjne, przekazuje urządzenia do testowania dla kadry naukowej i studentów uczelni. W projekt zaangażowani zostają także jej pracownicy, ale w mniejszym stopniu, niż miało to miejsce w dotychczasowej praktyce.

Na uczelni pod okiem doświadczonych naukowców urządzenia na linii technologicznej przechodzą testy pod kątem przydatności dla konkretnej firmy. Jednocześnie pracownicy przedsiębiorstwa, działający w zespole z naukowcami i studentami, przygotowują się do pracy z tymi urządzeniami.

- Przeszkolony w czasie takich badań personel firmy będzie mógł później kierować masową produkcją, lepiej wykorzystując parametry innowacyjnej maszyny czy urządzenia. Takie rozwiązanie otwiera z kolei naukowcom szeroki dostęp do nowoczesnego sprzętu i aparatury produkcyjnej, których uczelnia nigdy nie byłaby w stanie nabyć z własnego budżetu - wyjaśnia prof. Janusz Juraszek, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii ATH.

Jeśli eksperyment się uda, będzie upowszechniany na innych uczelniach w kraju. Centrum już w kwietniu chce rozpocząć realizację projektu, który ma potrwać do 2014 roku.

new / bielsko.info, źródło: Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.