bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 15 września 2018
  • wyświetleń: 2476

Orły w Beskidach? Ekologiczna akcja na Szyndzielni i Klimczoku

Za nami:

26 września uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie odwiedzą najpopularniejsze schroniska w Beskidzie Śląskim - na Szyndzielni i Klimczoku. W schroniskach przeprowadzone będą warsztaty ekologiczne dotyczące recyklingu i problemu zaśmiecenia środowiska. Zostaną również zamontowane edukacyjne tabliczki z orłem przednim i hasłem akcji: "Śmieci skrzydeł nie mają".

śmieci skrzydeł nie mają
Śmieci skrzydeł nie mają · fot. materiały prasowe


Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski jesienią wznawia działania na rzecz wzrostu populacji orłów przednich w Polsce. Tym razem symbole jego akcji pt. "Śmieci skrzydeł nie mają" pojawią się w Beskidzie Śląskim.

- Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Suche, Rudawy Janowickie... Tam już są orły przednie. Patrzą przenikliwie z tabliczek informujących, że śmieci nie potrafią latać, więc najlepiej po prostu nie zostawać ich w schroniskach, znieść je w swoim plecaku, a potem posegregować i wrzucić do odpowiednich pojemników na odpady - mówi Dominik Dobrowolski.

Tym razem orły przednie zawitają do Beskidu Śląskiego. 26 września uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie pod opieką nauczycielek: pani Moniki Klocek - wychowawczyni klasy 7b, pani Pauliny Ogrockiej oraz ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego odwiedzą najpopularniejsze schroniska w tym paśmie górskim - na Szyndzielni i Klimczoku.

śmieci skrzydeł nie mają
Śmieci skrzydeł nie mają · fot. materiały prasowe


- W schroniskach powinniśmy zostawić najlepiej wpis w książce wyjść, uśmiech i pieniądze, ale nie śmieci - mówi Dominik Dobrowolski.

W schroniskach przeprowadzone będą warsztaty ekologiczne dotyczące recyklingu i problemu zaśmiecenia środowiska. Zostaną również zamontowane edukacyjne tabliczki z orłem przednim i hasłem akcji: "Śmieci skrzydeł nie mają". W drodze powrotnej uczestnicy akcji posprzątają szlaki górskie, a zebrane odpady zostaną posegregowane i wrzucone do pojemników do selektywnej zbiórki.

Dla uczestników akcji zostanie ufundowany przez Koalicję Recykling Górom poczęstunek w schronisku oraz zostanie sfinansowany transport na wyprawę i drogę powrotną. Szykowane są kolejne akcje w górskich schroniskach - od Sudetów po Bieszczady. Zainteresowane szkoły (nauczyciele, przewodnicy górscy, uczniowie) mogą zgłaszać chęć udziału w akcji do Dominika Dobrowolskiego - koordynatora akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" w Polsce: dominik@cycling-recycling.eu.

śmieci skrzydeł nie mają
Śmieci skrzydeł nie mają · fot. materiały prasowe


Orzeł przedni w Polsce był dawniej rozpowszechniony, obecnie skrajnie nieliczny ptak lęgowy (ok. 30-35 par, 27 par w 2010 r.). Występuje głównie w Karpatach - przede wszystkim w Tatrach, Pieninach, Beskidzie Niskim i Sądeckim i Bieszczadach. Ocenia się, że znajduje się tu ponad 80% krajowej populacji, łącznie naliczono 30 par lęgowych (większość jednak w Karpatach Wschodnich).

Kilka gniazd znajduje się również na nizinach, m.in. na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jesienią i zimą spotykane osobniki pochodzą często z północy Europy, to osobniki młodociane, które można spotkać w całym kraju. Stąd też wynika większa liczba obserwacji w tym sezonie. Do tak silnego spadku liczebności tych ptaków przyczyniła się bezpośrednia presja ze strony człowieka.

śmieci skrzydeł nie mają
fot. materiały prasowe

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.