bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 4 lipca 2018
  • wyświetleń: 2986

Wystawa z okazji 100-lecia ubezpieczeń społecznych

Do 30 lipca w Książnicy Beskidzkiej będzie można oglądać wystawę "Rzeczpospolita Ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce 1918-2018". W tym roku obchodzimy nie tylko stulecie niepodległości Polski, ale także 100 lat ubezpieczeń społecznych w naszym kraju. Z tej okazji Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował okolicznościową mobilną ekspozycję.

Rzeczpospolita Ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce 1918-2018 - 03.07.2018 · fot. ZUS Bielsko-Biała


Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 3 lipca. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele samorządu lokalnego, Państwowej Inspekcji Pracy, dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych, służb mundurowych, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a także byli pracownicy ZUS. Wernisaż okazał się dużą niespodzianką, ponieważ przybyły na spotkanie doc. dr inż. Andrzej Kowalski, emerytowany pracownik naukowy bielskiej Akademii Humanistyczno-Technicznej, odnalazł się na jednym z prezentowanych zdjęć jako uczestnik Powstania Warszawskiego.

- Ubezpieczenia społeczne stanowią ważny filar naszej państwowości. Odegrały istotną rolę w jej kształtowaniu, jak również w tworzeniu solidaryzmu społecznego i budowaniu społeczeństwa obywatelskiego - mówił Marek Magiera, dyrektor Oddziału ZUS w Bielsku-Białej podczas otwarcia wystawy.

Na wystawie znajdują się materiały ilustrujące proces powstawania polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Był to jeden z najnowocześniejszych w ówczesnej przedwojennej Europie i na świecie. Na 10 tablicach chronologicznie przedstawiona jest działalność ZUS od okresu międzywojennej Polski, poprzez II wojnę światową, aż po lata powojenne, po czasy współczesne.

Rzeczpospolita Ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce 1918-2018 - 03.07.2018
Rzeczpospolita Ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce 1918-2018 - 03.07.2018 · fot. ZUS Bielsko-Biała


- Ekspozycja przedstawia wspólne priorytety przedwojennego i obecnego systemu ubezpieczeń społecznych. Zarówno wówczas, jak i teraz obowiązuje ten sam mechanizm redystrybucji. Trwałe są też mechanizmy zabezpieczenia społecznego, choć dostosowywane do zmieniającej się sytuacji społecznej i politycznej. Jednak wciąż pozostało najważniejsze - gwarancja terminowej wypłaty świadczeń i troska o jak najlepszą jakość obsługi klientów, powszechna edukacja w dziedzinie ubezpieczeń społecznych i naukowe podstawy systemu oraz troska o zdrowie i sprawność ubezpieczonych - dodał dyrektor bielskiego ZUS.

Wystawa ma wartość archiwalną, ale i emocjonalną. Ponieważ w ekspozycji wykorzystano nie tylko materiały pochodzące z archiwum ZUS, instytucji państwowych i kulturalnych, ale również od osób prywatnych, w tym byłych pracowników ZUS. To również te emocje i miłe wspomnienia przyciągnęły Marię Kłodę do obejrzenia wystawy.

- Informacje o tym, że będzie pokazana historia ZUS na wystawie, przeczytałam w „Pełnej Kulturze” i bardzo chciałam zobaczyć, jak wyglądał i jak się zmieniał na przestrzeni lat mój zakład pracy. W ZUS w Bielsku-Białej przepracowałam 30 lat, wiele z tych informacji, narzędzi pokazanych na zdjęciach pamiętam ze swojej pracy. Od 10 lat jestem na emeryturze i mogę powiedzieć, że instytucja ta przeszła ogromną transformację. Miło jest mi ją dzisiaj odwiedzać nie tylko z sentymentu, ale też jako zwykła klienta, bo standard obsługi jest na najwyższym poziomie - chwali pani Maria.

Rzeczpospolita Ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce 1918-2018 - 03.07.2018
Rzeczpospolita Ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce 1918-2018 - 03.07.2018 · fot. ZUS Bielsko-Biała


Wernisaż był okazją do kuluarowych wspomnień, dyskusji i wymianą informacji na temat polityki społecznej, zabezpieczenia emerytalnego. Wyjątkowości temu wydarzeniu nadał fakt, że doc. dr inż. Andrzej Kowalski, wykładowca AHT, oglądając publikację przygotowaną na temat 100 lat ubezpieczeń społecznych w Polsce oraz samą tablicę odnalazł się na zdjęciu z sierpnia 1944 r. przedstawiającym Oddział Powstańczy ustawionym przy budynku ZUS w Warszawie.

- Historia koło zatacza. Mieszkałem w Warszawie, brałem udział w Powstaniu Warszawskim. Na tym zdjęciu są moi koledzy. Około trzydziestu lat temu zostałem zaproszony do Bielska-Białej, by tworzyć na Akademii Humanistyczno-Technicznej jeden z wydziałów. I dziś będąc na wystawie w Bielsku, myślami wracam do tamtej Warszawy - mówił wzruszony doc. dr inż. Andrzej Kowalski.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.