bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 3 lipca 2018
  • wyświetleń: 5441

Zatrzymano 23 kierowców, którzy korzystali z komórki w trakcie jazdy

Policjanci z bielskiej drogówki przeprowadzili w miniony piątek ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. "Telefony". Miały one na celu egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu. To negatywne zjawisko zdarza się kierowcom dość często i negatywnie wpływa na bezpieczeństwo na drodze.

W czasie działań policjanci skontrolowali 115 kierujących. Ujawnili ponad 80 różnych wykroczeń w ruchu drogowym, a 23 spośród kierujących "rozliczyli" za korzystanie w czasie jazdy z telefonów komórkowych. Sprawcy zostali ukarani mandatami w wysokości 200 zł, a do ich konta dopisano 5 punktów karnych.

W ramach działań policjanci zwracali uwagę uczestnikom ruchu, że rozmawianie przez telefon w czasie jazdy obniża zdolność prawidłowego prowadzenia pojazdu, co przekłada się między innymi na długość drogi hamowania, czy możliwość zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami. Wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

W myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Aktualnie, policja prowadzi akcję informacyjno-edukacyjną pn. "Patrz i słuchaj", podczas której wyjaśnia, zarówno kierującym, jak i pieszym, że postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii.

ab / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.