Wiadomości

  • 27 czerwca 2018
  • wyświetleń: 4623

Blisko 100 tys. widzów w Teatrze Polskim! Podsumowano sezon

Teatr Polski w Bielsku-Białej zakończył sezon. Spektakle obejrzała rekordowa, blisko 100-tysięczna liczba widzów!

Teatr Polski
Teatr Polski w Bielsku-Białej · fot. bielsko.info


W minionym sezonie Teatr Polski przygotował osiem premier. Teatr odwiedziła rekordowa ilość 93 844 widzów, czyli blisko o 13% więcej niż w sezonie poprzednim. W okresie wakacyjnym bielskie spektakle "Humanka" i "Wujaszek Wania" wyruszają w teatralny objazd po Chinach. Rozpocznie się też pierwszy etap prac renowacyjnych w teatrze. Sezon teatralny 2018/2019 otworzy premiera "Boskiej!" w reżyserii Pawła Szkotaka.

W sezonie 2017/2018 Teatr Polski przygotował osiem premier:
30 września - „św. Idiota" - reżyseria Janusz Opryński
14 października - „Wanda" - reżyseria Maria Sadowska i Joanna Grabowiecka
25 listopada - „Miarka za miarkę" - reżyseria Mikołaj Grabowski
6 stycznia - „Pomoc domowa" - reżyseria Witold Mazurkiewicz
6 stycznia - Koncert ABBY - reżyseria Witold Mazurkiewicz
19 stycznia - „Tęskniąc" - reżyseria Krzysztof Popiołek
20 kwietnia - „Ciało Bambina" - reżyseria Agata Puszcz
18 maja - „Singielka 2, czyli Matka Polka" - reżyseria Jacek Bończyk

Teatr Polski zaprezentował łącznie 371 wydarzeń, z czego 323 to spektakle własne w siedzibie, 18 spektakli w terenie i 48 wydarzeń gościnnych. Średnia frekwencja na spektaklach w Teatrze wyniosła 92,74%, co oznacza, że jest o 4,81% wyższa niż w sezonie poprzednim.

Sezon 2018/2019 rozpocznie się 15 września premierą spektaklu „Boska!” w reżyserii Pawła Szkotaka wg tekstu Petera Quiltera. „Boska!” to słodko-gorzka komedia o Florence Foster Jenkins nazywanej „najgorszą śpiewaczką świata”, której udało się zrobić międzynarodową muzyczną karierę. W roli głównej wystąpi Beata Olga Kowalska, aktorka na co dzień występująca w teatrach muzycznych w Łodzi i Warszawie. Projekt scenografii przygotował Damian Styrna, projekcje - Eliasz Styrna, kostiumy - Anna Chadaj, choreografię - Iwona Rudowska.

W sezonie wakacyjnym Teatr rozpocznie realizację projektu „Zwiększenie atrakcyjności Teatru Polskiego w Bielsku-Białej poprzez przeprowadzenie niezbędnych prac renowacyjnych oraz rozszerzenie bieżącej oferty edukacyjno-kulturalnej” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W latach 2018-2019 zostaną wykonane następujące prace: wymiana schodów frontowych, naprawa oświetlenia wokół Teatru, oczyszczenie elewacji i odmalowanie wnętrz Dużej Sceny, wymiana podłogi na Małej Scenie oraz montaż wentylacji w pomieszczeniach technicznych pod sceną. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Urzędu Miasta Bielska-Białej, który zapewnił Teatrowi Polskiemu wkład własny w projekcie.

W czasie wakacji Teatr Polski zaprezentuje w Chinach spektakle „Humanka” w reżyserii Agaty Puszcz oraz „Wujaszek Wania” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Spektakle będą prezentowane w Tianjin Grand Theatre (k. Pekinu), Hangzhou Fun Theatre (k. Szanghaju) oraz Beijing Star Theatre w Pekinie. Projekt jest dofinansowany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu „Kulturalne pomosty”.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj