bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 maja 2018
  • wyświetleń: 3674

Miasto planuje przyznać dotację na remont elewacji bielskiej katedry

Miasto planuje przeznaczyć dofinansowanie na remont fragmentu elewacji bielskiej katedry. O tym, czy dotacja wysokości 155 tys. złotych zostanie przyznana miejscowej parafii, zdecydują radni na majowej sesji Rady Miejskiej.

Katedra Św. Mikołaja w Bielsku-Białej - 2017
Katedra Św. Mikołaja w Bielsku-Białej - 2017 · fot. www.naddachami.pl


Na majowej sesji Rady Miejskiej pod głosowanie zostanie projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowej na remont konserwatorski fragmentu elewacji frontowej wraz z kamiennym cokołem oraz portalem głównym w kościele pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Miasto planuje przeznaczyć dotację w wysokości 155 tys. złotych, co stanowi 84% ogólnych kosztów inwestycji.

Kościół pw. Św. Mikołaja zbudowany został wg projektu Leopolda Bauera w 1910 r. Obecna fasada wraz z masywem wieżowym charakterystyczna jest dla stylu modernistycznego z elementami neoromanizmu. Rustykalny cokół kamienny obejmuje całą strefę portalową z medalionami Dwunastu Apostołów i rzeźbą Chrystusa pomiędzy aniołami (w tympanonie), nad portalem widoczne są rzeźby św. Mikołaja, Jadwigi Śląskiej i Jana Nepomucena, w bocznych elewacjach masywu wieżowego dwa skromne stylowe portale z drewnianymi wrotami.

Cała zabrudzona powierzchnia kamienna w tym bonie i elementy rzeźbiarskie, pod wpływem działania wody ulegają erozji. Postępujący proces wypłukania spoin i rozwarstwiania struktury kamienia oraz agresywne środowisko ze związkami chemicznymi (sole i kwasy) niszczą dolną partię ścian i cokół.

Destrukcję substancji zabytkowej dodatkowo powoduje erozja biologiczna, a długotrwałe działanie wody kapilarnej w połączeniu z cementowymi spoinami, blokuje swobodny przepływ wilgoci z wnętrza kamienia. Zabieg hydrofobizacji i impregnacji zatrzyma ten proces co pozwoli na przywrócenie pełnych walorów estetycznych i użytkowych bielskiej katedry.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.