Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 12 maja 2018
  • 19 maja 2018
  • wyświetleń: 7485

Parowóz z 1946 roku znów wjedzie na stację kolejową w Żywcu

Za nami:

W sobotę, 19 maja już po raz kolejny w tym roku pociąg retro na trasie z Chabówki przez Suchą Beskidzką do Żywca pozwoli przenieść się do kolejowej rzeczywistości z XX wieku.Sukces, z jakim spotkała się kwietniowa impreza sprawił, że organizatorzy postanowili powtórzyć przyjazd do Żywca. Pociąg pokona jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, z Suchej Beskidzkiej do Żywca, by powrócić tą samą trasą do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. W międzyczasie, po przyjeździe do Żywca (ok. godz. 13:30), pociąg wykona dodatkowy kurs na trasie Żywiec - Węgierska Górka - Żywiec, dedykowany szczególnie mieszkańcom Żywiecczyzny.

Pociąg, zestawiony z zabytkowej lokomotywy Ty42-107 z 1946 roku i wagonów z lat 1920 - 1935 oraz lat 1960-1964, pokona fragment dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, która została otwarta 16 grudnia 1884 roku w austro-węgierskiej Galicji. Trasa stanowiła ważny szlak komunikacyjnych łączący zachód i wschód terytorium ówczesnej Galicji, a jednymi z istotniejszych dworców kolejowych były te w Żywcu i Suchej Beskidzkiej.

Przejazd pociągu retro będzie stanowił swego rodzaju wycieczkę do historycznego dziedzictwa regionu żywieckiego i suskiego, niezwykle cennego w skali kraju i Europy. W ramach przejazdu planowane są postoje połączone z prezentacją miast i gmin na wybranych stacjach kolejowych. W Żywcu przy współudziale Stowarzyszenia Kolej Beskidzka planowany jest happening promocyjny i poczęstunek.

Na stację w Żywcu wjechał parowóz z 1946 roku - 14.04.2018 · fot. bielsko.info


Impreza promocyjna z oczekiwanie na pociąg na terenie żywieckiego dworca rozpocznie się o godzinie 12.30. Zabytkowy pociąg retro odjedzie ze stacji Chabówka o godzinie 09:46. Przyjazd do stacji Sucha Beskidzka zaplanowano na godzinę 10:53 a do Żywca na godzinę 13:09. Podróż powrotną pasażerowie zabytkowego pociągu rozpoczną w Żywcu o godzinie 16:00 i zakończą w Chabówce o 19:06.

W trakcie pobytu zostanie uruchomiony dodatkowy przejazd na trasie Żywiec - Węgierska Górka - Żywiec. Odjazd ze stacji Żywiec o godz. 13:49, przyjazd o godz. 15:02. Bilet na trasie Żywiec - Węgierska Górka - Żywiec (tam i powrót) w cenie 20 zł będzie dostępny u obsługi pociągu.

Peron 1 dworca w Żywcu na potrzeby wydarzenia został udostępniony przez PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Sosnowcu a imprezę zabezpieczać będzie Straż Ochrony Kolei.

Na stację w Żywcu wjechał parowóz z 1946 roku - 14.04.2018
Na stację w Żywcu wjechał parowóz z 1946 roku - 14.04.2018 · fot. bielsko.info


Projekt "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej" ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Projekt "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej" jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna". Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kolej Beskidzka.

BM / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.