Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 maja 2018
  • 13 maja 2018
  • wyświetleń: 5242

Kolejny pomysł partii Razem. Chcą skrócić czas pracy do 35 godzin

10 maja na moście ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej odbyła się konferencja prasowa rozpoczynającą zbiórkę podpisów pod projektem ustawy skracającej czas pracy do 35 godzin tygodniowo.

partia razem
Kolejny pomysł partii Razem. Chcą skrócić czas pracy do 35 godzin · fot. bielsko.info


Projekt "Pracujmy krócej" przewiduje stopniowe skracanie czasu pracy - począwszy od 38 godzin w 2019 roku, aż do 35 w 2021 roku. Ustawa wprowadza też proporcjonalne zmiany w branżach o niestandardowym czasie pracy. Przez pierwsze dwa dni zbiórki w całej Polsce podpisów pod projektem podpisało się prawie 5 tysięcy osób, a Bielsku-Białej kilkadziesiąt osób.

- Polscy pracownicy i pracownice chcą mieć więcej czasu dla siebie, swoich bliskich czy na obowiązki domowe. Ale widzą też, że odsiadywanie długich godzin pracy jest nieproduktywne. Wypoczęci pracownicy rzadziej chorują i pracują bardziej wydajnie, a na tym korzystają pracodawcy. Potwierdzają to badania i doświadczenia krajów, które skróciły czas pracy, czyli np. Francji czy Danii. Skrócenie czasu pracy opłaci się nam wszystkim, całemu społeczeństwu - mówił Szymon Kania z zarządu Okręgu Podbeskidzie.

Według działaczy Razem wprowadzeniu proponowanych zmian sprzyja dobra koniunktura w polskiej gospodarce. - Polska gospodarka potrzebuje innowacyjności i zaangażowania. Skrócenie czasu pracy to szansa na impuls dla polskich przedsiębiorstw. Myślenie w kategoriach długich godzin spędzanych w biurze, niskich stawek i wyzysku powinno należeć do przeszłości - mówi Agnieszka Lamek-Kochanowska z zarządu Okręgu Podbeskidzie.

Partia Razem przypomina, że ośmiogodzinny dzień pracy został wywalczony sto lat temu, zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. - Po ulicach Krakowa, Warszawy czy Lublina jeździły wtedy dorożki, a o takich wynalazkach jak komputer czy nawet pralka mogliśmy tylko pomarzyć. Dzisiaj zakłady pracy są zmechanizowane, skomputeryzowane, coraz częściej pojawiają się w nich roboty. Nie ma powodu, żebyśmy pracowali dziś tyle samo co 100 lat temu. Skróćmy czas pracy na stulecie niepodległości, stać nas na to - dodał Szymon Kania.

Z projektem ustawy można zapoznać się na stronie www.pracujmykrocej.pl. Na stronie dostępne są też karty do zbierania podpisów.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.