Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 maja 2018
  • wyświetleń: 6548

Święcenia diakonatu po raz pierwszy w historii w bazylice hałcnowskiej

Biskup Roman Pindel udzielił 8 maja w Bielsku-Białej święceń diakonatu siedmiu alumnom, kończącym V rok studiów w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Były to pierwsze w historii diecezji bielsko-żywieckiej święcenia w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Hałcnowie, podniesionym ponad 2 lata temu przez papieża Franciszka do godności bazyliki mniejszej.

Święcenia diakonatu w bazylice hałcnowskiej - 08.05.2018 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Święcenia odbyły się poprzez nałożenie rąk biskupa i modlitwę. Wcześniej kandydaci na diakonów złożyli przyrzeczenia celibatu oraz posłuszeństwa biskupowi. Zobowiązali się także do codziennej modlitwy brewiarzowej. Diakoni otrzymali stułę diakońską oraz dalmatykę. Na znak posłania do głoszenia Dobrej Nowiny ordynariusz podał kandydatom do kapłaństwa księgę słowa Bożego oraz przekazał pocałunek pokoju.

Biskup, który był w latach 2004-2011 ojcem duchownym w seminarium, a od 2011 do czasu wyboru na ordynariusza diecezji, w listopadzie 2013 roku, piastował urząd rektora tej placówki, przyjmował do krakowskiego seminarium wyświęconych we wtorek diakonów.

Na koniec liturgii przedstawiciel nowo wyświęconych diakonów, Wojciech Nowak z Targanic, wypowiedział słowa wdzięczności pod adresem biskupów, przełożonych, rodziny oraz księży z rodzimych parafii.

Święcenia diakonatu w bazylice hałcnowskiej - 08.05.2018
Święcenia diakonatu w bazylice hałcnowskiej - 08.05.2018 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Liturgię koncelebrowali biskup pomocniczy Piotr Greger oraz biskup senior Tadeusz Rakoczy, a także kilkudziesięciu innych kapłanów. W świątyni modlili się alumni diecezji bielsko-żywieckiej z poszczególnych roczników, a także rodziny, przyjaciele i znajomi nowych diakonów.

Do święceń diakonatu alumni przygotowywali się bezpośrednio przez uczestnictwo w tygodniowych rekolekcjach. Nowo wyświęceni diakoni podejmą w ciągu najbliższego roku posługę w parafiach swojej diecezji i równocześnie rozpoczną ostatni okres formacji, przygotowujący ich do święceń kapłańskich.

Klerycy, którzy przystąpili dziś do święceń diakonatu, rozpoczęli formację w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym w 2013 roku. Pierwszy rok rozpoczęło wówczas 57 alumnów z archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej. Obecnie rocznik liczy 22 osoby. Patronem rocznika jest św. Jan XXIII, papież, inicjator Soboru Watykańskiego II.

Święcenia diakonatu w bazylice hałcnowskiej - 08.05.2018
Święcenia diakonatu w bazylice hałcnowskiej - 08.05.2018 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Diakonami zostali: Michał Byrtek - parafia Narodzenia NMP w Żywcu, Maciej Dunat - parafia Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie, Paweł Faruga - parafia NMP Królowej Polski w Pogórzu, Piotr Iwanek - parafia Narodzenia NMP w Żywcu, Wojciech Nowak - parafia Nawiedzenia NMP w Targanicach, Maciej Stoły - parafia św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich, Marcin Stopka - parafia MB Fatimskiej w Bielsku-Białej Obszarach.

Były to pierwsze w historii diecezji święcenia diakonatu w bazylice Nawiedzenia NMP, znanym sanktuarium hałcnowskim, jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego na Podbeskidziu.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.