Wiadomości

  • 30 marca 2018
  • wyświetleń: 4070

Liturgia wielkoczwartkowa w katedrze. Biskup umył nogi mężczyznom

W Wielki Czwartek biskup Piotr Greger celebrował Mszę Wieczerzy Pańskiej w bielskiej katedrze. Duchowny umył nogi 12 mężczyzn, co jest tradycją liturgii wielkoczwartkowej.

Liturgia wielkoczwartkowa w bielskiej katedrze - 29.03.2018 · fot. Marian Szpak / Diecezja Bielsko-Żywiecka


Jak zauważył biskup, Jezusowa katecheza na temat służebności Boga, wygłoszona podczas Ostatniej Wieczerzy, jest wypowiadana - nie bez powodu - w kontekście sprawowania Eucharystii.

- Msza święta to właśnie taki czas, kiedy Bóg nam usługuje. Może się nam wydawać, że robimy Panu Bogu łaskę, przychodząc do świątyni na określoną godzinę, albo że pożytecznie i sensownie spędzamy czas, oddając go Bogu; może to być traktowane jako znak naszej służby wobec Niego. Tymczasem uczestnicząc w liturgii eucharystycznej, mamy świadomość, że jeśli ktoś tu służy, to z pewnością nie ja, ale Bóg, i jeśli ktoś coś tu zyskuje, to właśnie ja. Tak jest zawsze, kiedy się człowiek umówi na posiłek z Jezusem - wyjaśnił.

Liturgia wielkoczwartkowa w bielskiej katedrze - 29.03.2018
Liturgia wielkoczwartkowa w bielskiej katedrze - 29.03.2018 · fot. Marian Szpak / Diecezja Bielsko-Żywiecka


Rozmyślając nad zdaniem Janowej Ewangelii - "Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi" (J 13, 14) - biskup zaapelował, by znak umycia nóg wyzwolił poczucie odpowiedzialności za to wszystko, co tworzy obszar nowego przykazania miłości, stanowiącego paschalne zadanie na wzór "Tego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu".

Mszę św. w katedrze koncelebrował z bp. Gregerem m.in. bp senior Tadeusz Rakoczy, który w przeddzień 80. rocznicy swoich urodzin usłyszał życzenia od przedstawicieli wspólnot z terenu parafii. Także biskup pomocniczy, który 28 marca skończył 54 lata, oraz inni księża otrzymali kwiaty z okazji kapłańskiego święta.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.