bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 15 stycznia 2018
  • wyświetleń: 3151

W Bielskim Centrum Kultury wręczono statuetki Ikara

13 stycznia w Bielskim Centrum Kultury po raz 25. zostały przyznane Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki.

ikary
Gala Ikarów 2017 · fot. UM Bielsko-Biała


Za szczególne osiągnięcie artystyczne ubiegłego roku statuetkę Ikara otrzymali: Grzegorz Madej, Piotr Kenig i Jakub Krajewski - historycy, kuratorzy i twórcy wystawy „Pod znakiem róży nad Białą” zorganizowanej w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej z okazji 500-lecia Reformacji. Stworzyli oni wystawę bogatą w eksponaty i źródła historyczne, świetnie zaaranżowaną i popartą wnikliwymi badaniami dokumentującymi historię naszego miasta i rolę reformacji w jego rozwoju.

Ikara 2017 za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki otrzymał Grzegorz Sikora - utalentowany, wszechstronny aktor teatralny i filmowy. W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej od 1991 roku. Jego dorobek sceniczny współtworzy wspaniałe karty historii bielskiej sceny. W pamięci widzów zapisały się takie jego kreacje jak Proctor w „Czarownicach z Salem”, Kostryn w „Balladynie”, Wierszynin w „Trzech siostrach”, Billy w „Milczeniu” czy Gabriel d`Anunzio w „Tamarze”. Laureat Złotej Maski, kilkakrotny zdobywca Lauru Dembowskiego, wyróżniony odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Podczas uroczystości Jacek Krywult wręczył Dyplomy Honorowe. Uhonorowani nimi zostali:

Męski Chór Harfa - występuje pod batutą Anny Ostrowskiej, a jego siedzibą jest Domu Kultury w Komorowicach. Posiada bardzo bogaty i ciekawy repertuar zawierający pieśni patriotyczne, ludowe i religijne oraz utwory muzyki poważnej. Za swoją wieloletnią, działalność otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Chór Harfa obchodził w ubiegłym roku jubileusz 45-lecia swojej działalności.

Bielska Orkiestra Kameralna - działa przy Bielskim Centrum Kultury. Wykonuje z powodzeniem zróżnicowany repertuar, w którym znaleźć można dzieła muzyczne z różnych epok. Bierze udział w najważniejszych imprezach muzycznych naszego miasta: Festiwalu Kompozytorów Polskich, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jana Sebastiana Bacha czy Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacrum in musica". W ubiegłym roku obchodziła jubileusz 35-lecia swojej działalności.

Prezydent Jacek Krywult nagrodził również Dobrodzieja Kultury 2017. Wyróżnione zostały spółki:

AQUA S.A. - od wielu lat wspiera finansowo działalność Bielskiego Centrum Kultury. Firma była głównym sponsorem 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica” prezentującego szeroką gamę muzyki sakralnej od oratoriów po muzykę starocerkiewną i gospel. Wsparła także organizację tegorocznych obchodów Dni Bielska-Białej oraz „Świąt na Starówce” uświetnionych występem zespołu Pectus.

FCA POLAND S.A. - spółka była sponsorem 22. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. H. M. Góreckiego, podczas którego melomani mogli usłyszeć Oratorium Sanctus Adalbertus skomponowane przez patrona festiwalu oraz Oratorium Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego. Firma wsparła również finansowo organizację 15. edycji jednego z największych festiwali jazzowych w Europie - Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej oraz imprezy na Starym Rynku.

Galę Ikarów 2017 uświetnił koncert 12 tenorów i Bielskiej Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Wojciecha Mrozka.

ab / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.