bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 14 stycznia 2018
  • wyświetleń: 5207

Bielszczanin wynalazł aparat fotograficzny dla osób niewidomych

Bielszczanin Piotr Cybulski po trzech latach pracy zaprezentował Blindtouch - pierwszy aparat fotograficzny dla osób niewidomych.Blindtouch to pierwszy działający prototyp aparatu zaprojektowanego dla osób niedowidzących. Urządzenie jest przyjazne dla użytkownika i pozwala zrobić zdjęcie, a następnie "zobaczyć" je, dotykając go. Zestaw składa się z dwóch urządzeń: kamery i bazy, w której można wyświetlać zdjęcia za pomocą trójwymiarowej matrycy pinów. Blindtouch może być również używany do czytania tekstu zapisanego alfabetem Braille’a.

- Wyobraź sobie, że jedyne co widzisz, to ciemność. Blindtouch to zmienia. Jest pierwszym aparatem fotograficznym stworzonym specjalnie dla osób niewidomych. Dzięki niemu niewidomi mogą "zobaczyć" jak wygląda świat, zachować wspomnienia z wakacji, uwiecznić piękne chwile w gronie rodziny i przyjaciół - tłumaczą twórcy urządzenia.

Przykład tyflografiki Wieży Eiffla
Przykład tyflografiki Wieży Eiffla · fot. http://robotmanufacture.com


- Skonstruowałem blindtouch'a, ponieważ mocno wierzę w to, że w dobie tak rozwiniętej technologii możemy zrobić dla osób niewidomych o wiele więcej. Jestem programistą i postanowiłem swoją wiedzę wykorzystać robiąc coś dla osób, które tego naprawdę potrzebują. Zbudowałem prototyp aparatu fotograficznego dla osób niewidomych, bo uważam, że żadna niewidoma osoba nie powinna być skazywana na życie w oderwaniu od obrazów otaczającego nas świata. Piękno należy do nas wszystkich - mówi bielszczanin Piotr Cybulski, wynalazca Blintouch'a.

Piotr Cybulski, wynalazca Blindtouch'a
Piotr Cybulski, wynalazca Blindtouch'a · fot. http://robotmanufacture.com/pl


- W obecnej chwili istnieje tylko w pełni działający prototyp, by móc sprzedawać blindtoucha potrzebujemy zebrać środki na dopracowanie wersji produktowej oraz uruchomić produkcję, chcemy to zrobić jak najszybciej. Już niedługo planujemy rozpocząć kampanię crowdfundingową i liczyć na wsparcie osób, którym nasz projekt wyda się interesujący - czytamy na stronie firmy Robot Manufacture.

Blindtouch ma na celu wzbogacenie życia osób niewidomych, dania im możliwości badania otaczającego nas świata. - Chcemy, by zaczęli zwiedzać lub po prostu cieszyli się widokami własnoręcznie wykonanych zdjęć - tłumaczą twórcy.

Więcej informacji na temat urządzenia można znaleźć na stronie firmy Robot Manufacture z Bielska-Białej.

blindtouch - aparat dla osób niewidomych
Blindtouch ma na celu wzbogacenie życia osób niewidomych, dania im możliwości badania otaczającego nas świata · fot. www.facebook.com/blindtouchy

BM / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.