bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 10 stycznia 2018
  • wyświetleń: 3785

Prezydent Bielska-Białej podpisał apel smogowy do ministra energii

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Greenpeace i samorządowcy apelują do ministra energii w sprawie wprowadzenia norm jakości węgla. Apel podpisał m.in. prezydent Bielska-Białej.

Mija rok od największego od lat epizodu smogowego w Polsce. Potrzebę rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza zauważył rząd, ale nie przełożyło się to na zdecydowane działania - do dzisiaj ministerstwo energii nie wprowadziło obiecanych norm jakości węgla. Właśnie w tej sprawie do ministra Krzysztofa Tchórzewskiego apeluje Greenpeace wraz z 24 samorządowcami z terenów najbardziej dotkniętych problemem smogu.

Pod zainicjowanym przez Greenpeace apelem do ministra energii w sprawie wprowadzenia norm jakości węgla w imieniu mieszkańców miast i regionów wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia jako obszary o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej podpisali się marszałkowie województw małopolskiego, śląskiego i wielkopolskiego, a także prezydenci i burmistrzowie: Bielska-Białej, Dąbrowy Górniczej, Godowa, Kalisza, Katowic, Kędzierzyna-Koźla, Krakowa, Niepołomic, Nowej Rudy, Nowego Sącza, Opoczna, Proszowic, Pszczyny, Rybnika, Skawiny, Sosnowca, Tuchowa, Wadowic, Zduńskiej Woli, Żor i Żywca.

- Jesteśmy świadomi wagi problemu zanieczyszczenia powietrza. Aby poprawić sytuację w naszym regionie w kwietniu 2017 roku przyjęliśmy uchwałę antysmogową dla terenu całego województwa śląskiego. Określa ona m.in. jakich paliw można używać w kotłach małej mocy. Jednak już dziś widzimy, że egzekwowanie uchwały bez przepisów ogólnopolskich, które zakażą samej sprzedaży określonych paliw, będzie bardzo trudne - podkreśla Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, jeden z sygnatariuszy apelu.

- Przez brak norm jakości węgla można w Polsce legalnie sprzedawać paliwo zasiarczone, zawilgocone, o wysokiej zawartości popiołu, a nawet odpady węglowe, które nadają się wyłącznie do utylizacji. Po wielkim smogu w styczniu ubiegłego roku rząd zapowiedział m.in. usunięcie z rynku paliwa najgorszej jakości do końca marca 2017 r. Do dziś odpowiedzialny za to minister Tchórzewski nie spełnił obietnicy i norm jakości węgla nie wprowadził, stąd wspólny apel Greenpeace i samorządowców o niezwłoczne wykonanie tego pierwszego kroku w walce ze smogiem - uważa Marek Józefiak z Greenpeace.

Problem zanieczyszczenia powietrza jest dobrze znany włodarzom wielu polskich miejscowości, zwłaszcza na południu i w centrum kraju. Według Światowej Organizacji Zdrowia 33 z 50 miast Unii Europejskiej z najbrudniejszym powietrzem leży w Polsce. Część samorządów już teraz podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji. Wojewódzkie uchwały antysmogowe, akcje informacyjne dla mieszkańców, patrole straży miejskiej dbające o przestrzeganie przepisów w zakresie ochrony środowiska, a także dofinansowania do wymiany kotłów to tylko niektóre przykłady. Jednak nawet uchwały antysmogowe zakazujące spalania najgorszej jakości węgla mogą okazać się nieskuteczne, jeśli takie paliwo będzie wciąż dostępne w sprzedaży.

Apel do Krzysztofa Tchórzewskiego, Ministra Energii w sprawie wprowadzenia norm jakości węgla wraz z systemem kontroli i certyfikacjiSzanowny Panie Ministrze,
zwracamy się do Pana z apelem o niezwłoczne wprowadzenie norm jakości węgla oraz skutecznego systemu kontroli i certyfikacji tego paliwa.

Piszemy do Pana w imieniu mieszkańców miast i regionów wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia jako obszary o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej. Poprawa jakości powietrza jest kwestią nie tylko dotyczącą jakości życia, ale także zdrowia i bezpieczeństwa.

Świadomi wagi tego problemu, staramy się mu przeciwdziałać. Jednak bez zdecydowanych działań ze strony Ministerstwa Energii, nasza praca jest skazana na porażkę. Normy jakościowe dla paliw stałych - zgodnie z ogłoszonym w styczniu 2017 r. przez rząd programem „Czyste Powietrze” - miały zostać przyjęte jeszcze w tym samym kwartale. Niestety, do tej pory wciąż nie zostały wprowadzone.

Cieszy nas, że premier Mateusz Morawiecki postrzega poprawę jakości powietrza jako jeden z priorytetów swojego rządu, a sam problem określa jako “śmiertelnie poważny”. W expose premier Morawiecki mówił m.in. że “czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne” oraz że “współpraca rządu i samorządów będzie tu miała kluczowe znaczenie”. Premier podkreślał, że co roku z powodu złej jakości powietrza umiera przedwcześnie 48 tysięcy Polek i Polaków. Słowa premiera Morawieckiego popierają także jego czyny - jako Minister Rozwoju określił rozporządzeniem normy jakości dla kotłów małej mocy. To z pewnością krok w dobrym kierunku, jednak nie przyniesie on spodziewanej poprawy sytuacji, jeśli nie zostaną również określone normy dla paliw, które będą w kotłach spalane.

Dzisiaj nadal można legalnie sprzedawać odpady węglowe, a także węgiel zasiarczony, zawilgocony oraz węgiel o wysokiej zawartości popiołu. Przyjęcie odpowiednich norm jakości węgla - których parametry będą podyktowane troską o zdrowie obywateli - oraz systemu kontroli i certyfikacji tego paliwa, jest koniecznym warunkiem do poprawy jakości powietrza w naszym kraju.

Z poważaniem:
● Wojciech Kozak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
● Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego
● Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego
● Jacek Krywult, Prezydent Miasta Bielsko-Biała
● Zbigniew Podraza, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza
● Mariusz Adamczyk, Wójt Gminy Godów
● Grzegorz Sapiński, Prezydent Miasta Kalisz
● Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice
● Sabina Nowosielska, Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle
● Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Kraków
● Roman Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice
● Tomasz Kiliński, Burmistrz Miasta Nowa Ruda
● Ryszard Nowak, Prezydent Miasta Nowy Sącz
● Zbigniew Sobczyk, Zastępca Burmistrza Miasta Opoczno
● Grzegorz Cichy, Burmistrz Miasta i Gminy Proszowice
● Dariusz Skrobol, Burmistrz Miasta Pszczyna
● Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnik
● Paweł Kolasa, Burmistrz Miasta i Gminy Skawina
● Arkadiusz Chęciński, Prezydent Miasta Sosnowiec
● Adam Drogoś, Burmistrz Miasta Tuchów
● Mateusz Klinowski, Burmistrz Miasta Wadowice
● Piotr Niedźwiedzki, Prezydent Miasta Zduńska Wola
● Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory
● Antoni Szlagor, Burmistrz Miasta Żywiec
● Bohdan Pękacki, Dyrektor Programowy Greenpeace Polska

BM / bielsko.info
źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj