bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 stycznia 2018
  • wyświetleń: 3414

Kto zasiądzie na ławeczce Skweru Poetów na terenie kampusu ATH?

Na jednej z ławeczek przy otwartym 8 listopada Skwerze Poetów na terenie kampusu ATH zostanie uwieczniony poeta. Wśród kandydatów zaproponowanych przez Kapitułę Konkursu "Ławeczka", ogłoszonego podczas uroczystego otwarcia skweru w listopadzie 2017 roku, znalazły się postaci znanych, nieżyjących już twórców związanych z Podbeskidziem: Kazimiery Alberti, Stanisława Goli, Juliana Przybosia i Mieczysława Stanclika.

Rafał Sonik w Akademii Techniczno-Humanistycznej - 08.11.2017
Rafał Sonik w Akademii Techniczno-Humanistycznej - 08.11.2017 · fot. ATH


- Jako że Skwer mieści się na terenie Uczelni skupiającej działalność naukową i dydaktyczną na dziedzinach pozornie od siebie odległych: inżynierskich i humanistycznych, pokażemy, że te dwa światy mogą razem współpracować kreując ciekawą rzeczywistość. Postać poety (lub poetki) zostanie bowiem wykonana z materiałów polimerowych za pomocą drukarki 3D. Będzie to pierwszy tego typu pomnik w Polsce - informuje ATH.

Centrum Handlowe Gemini Park Bielsko-Biała - fundator Skweru i mecenas przedsięwzięcia zaprasza wszystkich bielszczan do oddawania głosów na wybranego autora drogą elektroniczną poprzez stronę Gemini Park.

Termin głosowania upłynie 31 stycznia 2018 roku. Następnie Kapituła przeliczy głosy i w lutym ogłosi wyniki wyborów. Uroczyste odsłonięcie zwycięskiej rzeźby nastąpi wiosną 2018 roku.

Postaci biorące udział w konkursie:

1. Kazimiera Alberti - (1898-1962), poetka, powieściopisarka, działaczka kulturalna i społeczna. W okresie międzywojennym animatorka życia kulturalnego w Białej Krakowskiej i Bielsku, żona starosty powiatu bialskiego - Stanisława Alberti. Postać barwna, portretowana m.in. przez samego Witkacego.

2. Stanisław Gola - (1942-2010), poeta, publicysta, założyciel grupy poetyckiej „Skarabeusz”. Związany z bielską dzielnicą „Cygański Las”, aktywny komentator życia publicznego naszego regionu, odznaczony m.in. przez prezydenta Bielska-Białej nagrodą IKAR za całokształt twórczości.

3. Julian Przyboś - (1901-1970), poeta, eseista i tłumacz. Orędownik teorii Peipera, mistrz metafory. W okresie międzywojennym nauczyciel w cieszyńskich szkołach. Postać powszechnie znana, wielokrotnie odznaczana i nagradzana, m.in. pierwszy prezes Związku Zawodowego Literatów Polskich.

4. Mieczysław Stanclik - (1941-1998), poeta urodzony w Komorowicach, o pseudonimie literackim Adam Stanisławski. Debiutował na łamach czasopisma „Odra”, twórca około czternastu tomów poetyckich, wyróżniony m.in. nagrodą „Czerwonej Róży”.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.