Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 listopada 2017
  • wyświetleń: 4137

Pieniądze ze sprzedaży Thermy na poprawę jakości powietrza?

Na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele stowarzyszenia Niezależni.BB zaprezentowali stanowisko w sprawie sprzedaży spółki komunalnej THERMA.

niezależni.bb
Konferencja stowarzyszenia Niezależni.BB · fot. Niezależni.BB


Eksperci stowarzyszenia dokonali analizy propozycji władz miasta. Jak podkreślił przewodniczący Rady Programowej Niezależnych.BB, Janusz Okrzesik, sprzedaż Thermy oznacza pozbycie się przez miasto potencjalnie ważnego instrumentu prowadzenia polityki gospodarczej, nie tylko na terenie gminy Bielsko-Biała, ale także w całym regionie. Z tego punktu widzenia ewentualna sprzedaż jest ryzykowna i nieopłacalna. Nie uzasadniają jej także względy budżetowe czy kondycja spółki.

Zdaniem Niezależnych.BB sprzedaż udziałów miasta w Thermie może być uzasadniona jedynie w przypadku, jeżeli ta transakcja stanie się częścią szeroko zakrojonego planu radykalnego polepszenia jakości powietrza w Bielsku-Białej.

therma
P.K. Therma · fot. bielsko.info


Jak poinformował Janusz Okrzesik, Niezależni.BB proponują radnym z wszystkich klubów zasiadających w Radzie Miejskiej (PiS, PO, KW Jacka Krywulta) zawarcie porozumienia, które zawierać będzie zobowiązanie wykorzystania wszystkich funduszy, uzyskanych w wyniku sprzedaży Thermy, na całościowy program polepszenia jakości powietrza w Bielsku-Białej.

Program powinien dotyczyć przede wszystkim ograniczania niskiej emisji, w tym:
  • przyspieszenie wymiany przestarzałych pieców węglowych,
  • stworzenie funduszu osłonowego dla uboższych mieszkańców miasta, rekompensującego zwiększone koszty ogrzewania.


Dodatkowym elementem takiego porozumienia musi być także zobowiązanie inwestycyjne nowego właściciela (Tauronu) do ściśle określonych w czasie i co do wysokości inwestycji, polegających na podłączeniu kolejnych budynków i dzielnic do miejskiego systemu ogrzewania.

Według Janusza Okrzesika, takie porozumienie daje szansę, by wciągu następnej kadencji znacząco, nawet o połowę, ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w Bielsku-Białej. Niezależni.BB są przekonani, że jest to jedyny sposób, by w roku wyborczym uniknąć wykorzystania sprawy Thermy do bieżącej walki politycznej i uzyskać akceptację mieszkańców miasta dla tej sprzedaży wspólnego mienia, dlatego wzywają partie polityczne i pozostałych radnych do podjęcia tej inicjatywy.

Ponieważ sprawa smogu wymaga natychmiastowych działań, radna Małgorzata Zarębska w imieniu stowarzyszenia przedstawiła poprawki złożone do budżetu na 2018 rok. Zawierają one następujące propozycje:
  • podwojenie ilości wymienianych przestarzałych pieców węglowych,
  • stworzenie już od przyszłego roku (na wzór Krakowa) specjalnego gminnego systemu osłonowego dla uboższych mieszkańców miasta, ponoszących koszty zmiany ogrzewania na bardziej ekologiczne,
  • zakupu przez gminę oczyszczaczy powietrza dla miejskich przedszkoli.


Szczegóły propozycji Niezależnych.BB będą przedstawiane podczas prac komisji Rady Miejskiej.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.