bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 9 listopada 2017
  • wyświetleń: 5795

W Pszczynie powstała Certyfikowana Klinika Metody McKenziego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Fizjoterapia MDT Adam Matusiński" podaj

Artykuł sponsorowany:

We wrześniu w Pszczynie rozpoczęła swą działalność jedna z trzech w Polsce Certyfikowanych Klinik Metody McKenziego, zajmująca się diagnostyką i leczeniem zespołów bólowych kręgosłupa i kończyn. Tak mała liczba klinik certyfikowanych wynika przede wszystkim
 z faktu, że ich założycielami mogą być wyłącznie dyplomowani terapeuci Międzynarodowego Instytutu McKenziego, których w Polsce jest tylko 8 (dla porównania terapeutów certyfikowanych ok. 1000).

mtd


Rozmawiam dziś z założycielem kliniki w Pszczynie- mgr Adamem Matusińskim.

Wiem, że jest Pan jednym ze wspomnianych ośmiu specjalistów, który oprócz bogatej, 10 letniej praktyki klinicznej zdobył w metodzie McKenziego najwyższe kompetencje naukowe, co potwierdza wyżej przywołany dyplom wydany przez światowe centrum badawczo szkoleniowe tej metody w Nowej Zelandii.

Dlaczego wybrał Pan metodę McKenziego, czy jest coś, co ją wyróżnia?

Metoda została opracowana przez nowozelandzkiego fizjoterapeutę Robina McKenziego w latach 70 ubiegłego wieku. Początkowo była rozwijana przez niego samego, a z czasem przez utworzony przez niego Międzynarodowy Instytut McKenziego z siedzibą w Nowej Zelandii oraz przez filie Instytutu zlokalizowane na całym świecie, również w Polsce. 50 lat doświadczeń w jej stosowaniu sprawiło, że jest obecnie jednym z najlepiej udokumentowanych naukowo i uznanym na całym świecie systemem diagnostyczno-terapeutycznym, który cechuje wysoka skuteczność - to było dla mnie bardzo przekonujące. Drugą kluczową kwestią są korzyści jakie czerpie z terapii metodą McKenziego pacjent.

Jakie konkretnie korzyści ma Pan na myśli?

Najważniejsze to czynny udział oraz edukacja pacjenta i wynikająca z tego jego niezależność w terapii. Ponad to korzyść długofalowa, którą jest ograniczenie ryzyka nawrotu.

Jak należy to rozumieć?

W przebiegu wizyty pacjent otrzymuje zalecenia terapeutyczne specyficzne dla swojego problemu, które może realizować samodzielnie, w pracy czy w domu, często nawet kilkukrotnie
w ciągu dnia. Dzięki aktywnemu udziałowi pacjenta w leczeniu osiąga on niezależność w terapii swojego problemu, to z kolei pozwala na zwiększenie skuteczności leczenia i ograniczenie ilości wizyt potrzebnych do zażegnania problemu.

Korzyść długofalowa to przede wszystkim ograniczenie ryzyka nawrotu problemu, ponieważ pacjent ma już świadomość w trakcie wykonywanie jakich czynności przeciąża kręgosłup i wie jakie działania powinien podjąć by do tego nie dopuścić. Niemniej jednak nawet jeżeli jakieś dolegliwości zaczynają wracać w wielu przypadkach wcześniejsze zalecenia nadal są skuteczne i pacjent może samodzielnie wykonywać je w domu.

Na czym polega diagnostyka i leczenie wg metody McKenziego?

Diagnoza odbywa się na podstawie przeprowadzonego z pacjentem szczegółowego wywiadu chorobowego pozwalającego ustalić zachowanie objawów oraz ich zmienność w ciągu doby, badania neurologicznego, testu utraty ruchu oraz oceny zachowania się dolegliwości przy wykonywaniu ruchów testujących ściśle określonych przez procedurę badania. Wymaga to od badającego staranności i czasu, przez co pierwsza wizyta może trwać od 1,5 do nawet 2 godzin.


Pacjent w zależności od postawionej diagnozy jest zaznajamiany z charakterem swojej dolegliwości
i odpowiednio do potrzeb zostaje mu przyporządkowana procedura terapeutyczna - ćwiczenie.
W niektórych przypadkach wspomagająco stosuje się także procedury manualne, wykonywane przez terapeutę. Poza zaleceniami stricte terapeutycznymi nie mniej ważna jest edukacja pacjenta, tak aby w trakcie leczenia mógł on prowadzić jak najbardziej normalne życie codziennie, jednocześnie ograniczając potencjalne czynniki ryzyka utrudniające leczenie. W praktyce chodzi o świadomość pacjenta jak prawidłowo ze względu na dobro kręgosłupa, należy wykonywać takie codzienne czynności jak np. siedzenie, schylanie się, wykonywane chociażby przy zakładaniu skarpetek czy też wiązaniu butów, podnoszenie cięższych przedmiotów itp.

Dzięki temu w terapii metodą McKenziego można mówić o całkowitej lub bardzo dużej niezależności Pacjenta.

Czy można w takim razie stwierdzić że leczenie metodą McKenziego dąży do wyeliminowania źródła dolegliwości, a nie tylko złagodzenia objawu?

Zdecydowanie tak.

A tak z praktyki, co wg Pana jest główną przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa?

Z punktu widzenia mojej praktyki klinicznej, są dwa główne powody. Pierwszy to kwestia obecnego stylu życia dużej części społeczeństwa - mało ruchu, dużo czasu spędzanego
w pozycji siedzącej, szczególnie przy nieprawidłowym ułożeniu ciała, prowadzi do przeciążenia kręgosłupa. Drugi to sytuacje, w których dochodzi do jednorazowego ale bardzo dużego przeciążenia - jak w przypadku podnoszenia ciężkiego przedmiotu.

Z punktu widzenia osoby nie związanej z medycyną, dla której dolegliwość sprowadza się do bezpośredniego objawu, który ma swoją lokalizację, intensywność i charakter jakie są typowe dolegliwości świadczące o problemie kręgosłupa?

Są to objawy często określane jako: korzonki, wypadnięty dysk, rwa kulszowa, rwa ramienna, postrzał. Natomiast do diagnostyki metodą McKenziego nadaje się każdy objaw czy grupa objawów, ale już do leczenia - tylko te które mają swoje pochodzenie mechaniczne. Najczęstszym objawem jest ból odczuwany w różnych częściach ciała, czasami jego lokalizacja, intensywność może być zmienna. Ból może zmieniać swój charakter - z ostrego, silnego, kłującego na nieostry, tępy. Pacjent może zgłaszać także inne objawy jak zdrętwienie, mrowienie, niedoczulica, przeczulica. Odcinek szyjny kręgosłupa może ponadto generować szyjno-pochodne bóle głowy, zawroty głowy, szumy w uszach, podwójne widzenie itp. Ponadto zmianie może ulegać ruchomość danej części ciała, co istotnie może wpływać na codzienne funkcjonowanie. Często dopiero to motywuje do szukania pomocy (np. nie mogę spać w nocy, mam problem z ubraniem butów, głębokim oddychaniem, zapięciem biustonosza, skrętem głowy, sięgnięciem po coś na półkę, dłuższą jazdę samochodem, bieganiem - bo blokuje mnie kolano.

Czy jest jeszcze coś co chciałby Pan dodać na koniec rozmowy?

Jak wynika z badań epidemiologicznych nawet 8 na 10 osób doświadczy przynajmniej raz w ciągu swojego życia dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Problem jest więc bardzo powszechny jednak można ograniczyć ryzyko wystąpienia dolegliwości- choć to już temat na odrębną rozmowę. Niemniej pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Natomiast warto przypomnieć dla osób już doświadczających dolegliwości, że do końca grudnia w Fizjoterapia MDT Pszczyna przy ulicy Bielskiej 41 można skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Są to 20-30 minutowe wizyty służące temu aby pacjenci, którzy nie są pewni czy ich dolegliwości kwalifikują się do diagnostyki i leczenia metodą McKenziego mogli zasięgnąć rady. Prosimy o wcześniejsze uzgodnienie terminów wizyty pod numerem telefonu 576 665 830

Dziękuję za rozmowę.

Fizjoterapia MDT Adam Matusiński

43-200 Pszczyna
ul. Bielska 41

tel. 576 665 830
kom. 576 665 830