bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 2 listopada 2017
  • wyświetleń: 2939

Nagrody dla współpracowników, darczyńców i wolontariuszy Caritas

Darczyńców, współpracowników i wolontariuszy, którzy wspierają na co dzień potrzebujących, uhonorowała Caritas diecezji bielsko-żywieckiej nagrodą „Dzban św. Jana Kantego”.

Nagrody dla darczyńców, współpracowników i wolonta
Przyznano nagrody dla darczyńców, współpracowników i wolontariuszy Caritas. · fot. Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej


Przed oficjalną galą obchodów 25-lecia diecezjalnej Caritas, która odbyła się na scenie Bielskiego Centrum Kultury, bp Roman Pindel przewodniczył Mszy św. w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wraz z ordynariuszem modlili się biskupi Piotr Greger i Tadeusz Rakoczy. W homilii biskup senior wspominał dokonania bielsko-żywieckiej Caritas, obchodzącej swój srebrny jubileusz.

Nagrodę w kategorii „darczyńca” otrzymał Eugeniusz Jurecki z parafii w Hałcnowie, w kategorii „świadectwo” przyznano ex aequo dwie nagrody: dla wolontariuszki Caritas, Ireny Pasierbek z Aleksandrowic oraz całego zespołu parafialnego Caritas z Łodygowic. W kategorii „współpraca” nagrodzono Bielskie Koło Towarzystwa Pomocy im św. Brata Alberta, które od 28 lat troszczy się o najbardziej potrzebujących. Jego prezes Piotr Ryszka dedykował tę nagrodę swemu wielkiemu poprzednikowi, znanemu bielskiemu społecznikowi Tadeuszowi Cozacowi.

Nagrody wręczyli bp Roman Pindel oraz dyrektor bielsko-żywieckiej Caritas ks. Robert Kasprowski, który wyjaśnił, że wszyscy nominowani zasługują na nagrody. - Obrady kapituły były bardzo trudne. I po raz pierwszy przyznaliśmy dwie równorzędne nagrody w jednej z kategorii - dodał dyrektor diecezjalnej Caritas .

Podczas jubileuszowej gali ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, przyznał specjalne nagrody ludziom związanym z historią bielsko-żywieckiej Caritas. Złote Medale Zasługi otrzymali: pierwszy dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prałat Kazimierz Malaga, jego następca ks. prałat Józef Zajda oraz długoletni wicedyrektor ks. Ignacy Czader. Brązowe Medale Zasługi otrzymały Ewa Jończyk oraz Aneta Orlanka.

Galę w Bielsku-Białej uświetnił zespół „Raz Dwa Trzy”. Jego lider Adam Nowak zauważył, że pomoc innym ludziom potrzebuje rozgłosu. - Ci, co pomagają nie potrzebują rozgłosu, ale zawsze warto docenić odwagę i dobro - powiedział ze sceny.

Nagroda „Dzban św. Jana Kantego” to gliniana figurka wykonana przez podopieczną jednej ze świetlic terapeutycznych dla niepełnosprawnych. Nawiązuje do legendy o rozbitym dzbanie, który został sklejony dzięki modlitwie św. Jana Kantego. Przedstawia zmartwioną dziewczynkę czekającą na pomoc.

Ogółem w roku 2017 do nagrody Caritas diecezji bielsko-żywieckiej „Dzban św. Jana Kantego” nominowano 8 osób i instytucji. Nagrodę wręczono po raz trzeci w historii diecezji.

BM / bielsko.info
źródło: Caritas Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.