Reklama

Wiadomości

  • 31 października 2017
  • wyświetleń: 8882

[WIDEO] PKP wyremontuje jeden z największych dworców w regionie

Pod koniec ubiegłego tygodnia z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa nadeszła pozytywna dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic informacja. Dworzec kolejowy został wpisany do programu modernizacji na lata 2016-2023. Wczoraj w poczekalni zabytkowego dworca odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła Grzegorza Pudy, senatora Andrzeja Kamińskiego i burmistrza Mariana Błachuta.Modernizacja dworców kolejowych w Polsce będzie przebiegać w latach 2016-2023. Lista obejmuje 189 obiektów w 5 kategoriach: lokalne, aglomeracyjne, regionalne, wojewódzkie i premium. Czechowice Dziedzice wymieniono wśród dworców w mniejszych miejscowościach wśród których znalazły się także obiekty w Wejherowie, Władysławowie, Oświęcimiu, Kołobrzegu, czy Koluszkach.

mapa kolej
Mapa Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 · fot. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa


Dworce kolejowe modernizowane są w sposób kompleksowy, prace obejmują nie tylko wnętrza budynków, ale także ich otoczenie. Coraz częściej dworce pełnią też, obok funkcji podstawowych, kolejowych, także funkcje społeczne, stając się miejscami otwartymi na lokalne społeczności i ich potrzeby.

Polskie Koleje Państwowe realizują już - na różnych etapach - procesy inwestycyjne dla pierwszych 164 dworców ujętych w Programie. Priorytet mają dworce zlokalizowane przy zmodernizowanych, będących w trakcie przebudowy lub planowanych do modernizacji liniach kolejowych, objętych Krajowym Programem Kolejowym.

Dworzec główny PKP w Czechowicach-Dziedzicach - 10.03.2017
Dworzec główny PKP w Czechowicach-Dziedzicach - 10.03.2017 · fot. BM / czecho.pl


Dla PKP S.A. bardzo ważna jest współpraca z lokalnymi samorządami, dzięki której modernizowane dworce mają szansę stać się elementami węzłów przesiadkowych integrujących różne rodzaje transportu.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.