bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 30 września 2017
  • wyświetleń: 2727

Jak ubezpieczyć zabytkowe auto?

Artykuł sponsorowany:

Zabytkowe auta to prawdziwe skarby na polskich drogach. Posiadacze takich pojazdów mogą jednak spotkać się z wieloma problemami dotyczącymi chociażby ubezpieczenia wozu. Jak sobie z tym poradzić?

linkhouse


Zabytkowe auto to ogromny prestiż, ale też duża odpowiedzialność. O taki wóz trzeba dbać ze wzmożoną czujnością. Tym bardziej, że posiadanie auta uznanego za zabytek nie zwalnia właściciela z obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC. Na polskim rynku może wiązać się to z kilkoma trudnościami, na które na szczęście jest sposób.

Zabytkowy, czyli jaki?Definicję pojazdu zabytkowego określa ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Zgodnie z jej treścią samochód zostaje uznany za zabytkowy gdy ma co najmniej 25 lat, posiada większość części w oryginalnym stanie, od co najmniej 15 lat nie jest produkowany i został wpisany do rejestru zabytków lub ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury. Auto może również zostać uznane za historyczne bez spełnienia kryterium wieku 25 lat- stanie się tak jeśli posiada wyjątkowe rozwiązania konstrukcyjne lub gdy w przeszłości był użytkowany przez postacie historyczne.

Jak ubezpieczyć zabytek?Jak wspominaliśmy posiadanie zabytkowego samochodu nie zwalania jego właściciela z obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC. Biorąc jednak pod uwagę, że pojazdem zabytkowym jeździ się okazjonalnie, prawo idzie tu nam na rękę. Zabytek można ubezpieczyć na mniej niż 12 miesięcy, ale jednocześnie na okres nie krótszy niż 30 dni. Samo ubezpieczenie nie zostaje automatycznie przedłużone i wygasa z ostatnim dniem trwania polisy. Warto wiedzieć, że mimo przychylnego prawa, ubezpieczenie zabytkowego wozu nie należy do najprostszych. Dzieje się tak, ponieważ towarzystwa niechętnie sprzedają polisy wspomnianego rodzaju lub często oferują kierowcą bardzo wysokie ceny. Ponadto w ofercie ubezpieczeń zabytkowego pojazdu znajduje się zazwyczaj jedynie OC.

Bezpieczni weterani szosNa szczęście Polska znajduje się w Unii, co pozwala kierowcom naszego kraju na skorzystanie z brytyjskiego ubezpieczenia Classic Car Insurance. Polisa ta łączy w sobie cechy OC i AC i charakteryzuje się kompleksowym podejściem do zabytkowych pojazdów. Do jej zalet należy przede wszystkim ochrona nie tylko podczas przejazdów po drogach publicznych, ale też zlotów, wystaw czy nawet w czasie komercyjnego użycia samochodu (np. wypożyczenia go na ślub). Classic car insurance zapewnia wypłatę odszkodowania w razie zniszczenia auta na skutek wypadku, awarii lub zużycia części eksploracyjnych. Dodatkową zaletą jest funkcjonowanie na terenie całej Unii Europejskie, dzięki czemu miłośnicy klasycznych wozów, mogą nimi podróżować także poza granice naszego kraju.