Wiadomości

  • 16 stycznia 2012
  • wyświetleń: 4554

Wręczono bielskie "Ikary 2011"

14 stycznia już po raz 19. przyznano Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki „Ikar”. Uroczystość odbyła się w Bielskim Centrum Kultury.

19. Nagrody w dziedzinie kultury i sztuki "Ikar" · fot. UM Bielsko-Biała


Ikara 2011 za wybitną dotychczasową działalność otrzymał Zdzisław Stolarczyk. Wybitny puzonista i pedagog. W 1979 roku rozpoczął pracę w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach jako puzonista basowy. Współpracował z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz orkiestrą „Sinfonia Varsovia". Jest wybitnym nauczycielem gry na puzonie w Państwowej Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej oraz prowadzi działalność pedagogiczną na Akademii Muzycznej w Krakowie. Za osiągnięcia dydaktyczne otrzymał m.in. Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Nagrodę Indywidualną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Brązowy Krzyż Zasługi, Nagrody Indywidualne Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i Nagrody Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz prezesem Polskiego Stowarzyszenia Puzonistów i Tubistów.

Ikar Specjalny trafił do dyrektor Teatru Lalek Banialuka Lucyny Kozień. Laureatka to krytyk teatralny, publicystka, autorka sztuk i adaptacji scenicznych. Od 1981 roku współtworzy oblicze artystyczne bielskiej „Banialuki” początkowo jako kierownik literacki, współorganizator kolejnych Międzynarodowych Festiwali Sztuki Lalkarskiej; a obecnie jako dyrektor tego teatru. Jest redaktor naczelną „Animatora” i „Teatru Lalek”; członkiem Zarządu Polskiego Ośrodka Lalkarskiego Polunima, laureatką Złotej Maski w 1997 roku za twórczy wkład w rozwój teatru, nominacji do Ikara w 2002 i 2008, Nagrody Marszałka województwa śląskiego w dziedzinie kultury oraz Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Podczas jej dyrekcji teatr zdobył kilkadziesiąt nagród, wyróżnień i nominacji; uzyskał wiele Atestów Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży PO ASSITEJ. Święci obecnie sukcesy frekwencyjne i jest bardzo wysoko oceniany przez krytyków. Zaliczany jest do ścisłej czołówki najbardziej znaczących scen lalkowych w kraju. W ubiegłym roku Lucyna Kozień obchodziła jubileusz 30-lecia pracy artystycznej.

Podczas uroczystości prezydent Jacek Krywult wręczył dyplom honorowy dla zespołu Tańca i Piosenki „Jarzębinki”, który odebrała kierowniczka zespołu Barbara Komarnicka-Drużbicz. Dyplom specjalny trafił natomiast do Marii Wegert - założycielki i wieloletniej opiekunki chóru Parafii ewangelicko-augsburskiej w Bielsku.

Jak co roku przyznano również tytuły Dobrodzieja Kultury. Tym razem dyplomy trafiły do firm Philips Lighting Bielsko Spółka z o.o. oraz Grupa Żywiec S.A. w Żywcu.

Po raz pierwszy w historii, nie przyznano statuetki Ikara za szczególne osiągnięcie w dziedzinie kultury i sztuki w roku 2011 - choć przyznano nominacje w tej kategorii.

Nominacje: za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w roku 2011

Lucyna Sypniewska - aktorka Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej od 1983 roku. Na deskach tego teatru stworzyła wiele interesujących kreacji w „Samotności”, „Martwych słowach”, „Antygonie”, „Balladynie” czy spektaklu „Król umiera”. Wyreżyserowała kilka przestawień, spośród których największym sukcesem reżyserskim i scenicznym był „Koziołek Matołek”. Jej rolę Macochy w „Kopciuszku” Liliany Bardijewskiej zrealizowanym w 2011 roku na scenie bielskiej „Banialuki” charakteryzuje kunszt aktorski, wysmakowana wyrazistość i precyzja w doborze środków scenicznych. Wszystkie te elementy pozwoliły jej stworzyć postać spójną, konsekwentną i wielowymiarową, która z pewnością zapisze się w pamięci wielu widzów.

Małgorzata Rozenau - absolwentka Wydziału Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prowadzi pracownię kompozycji na macierzystej uczelni. Zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem graficznym oraz ilustracją. Autorka sześciu wystaw indywidualnych. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych w Katowicach, Krakowie i Bielsku-Białej. W 2011 roku, jej prace zakwalifikowane zostały do finału 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011”, do którego z 1620 nadesłanych z całej Polski prac zakwalifikowało się zaledwie 56, w tym dwa obrazy pani Rozenau. Wielkim osiągnięciem było uhonorowanie jej prac wyróżnieniem przez jury tego prestiżowego konkursu.

Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej tworzą go głównie studenci i absolwenci bielskiej uczelni pod kierunkiem Jana Borowskiego. W repertuarze chóru znajdują się utwory świeckie i religijne od renesansu po współczesność. W 2011 roku chór zdobył czterokrotnie Grand Prix na międzynarodowych konkursach: Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Chóru w Niepołomicach, Grand Prix Wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Vratislavia Sacra”, Grand Prix - Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, I miejsce - Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii oraz Grand Prix i Złoty Medal na 39. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ołomuńcu (Czechy).

Zespół De Nuevo - ten interesujący zespół powstał w 2007 roku. Siedmiu profesjonalnych muzyków: Dawid Zajda (gitara akustyczna i elektryczna, wokal), Marcin Szermański (gitara flamenco), Albert Kokoszewski (gitara akustyczna, wokal), Mariusz Szulakowski (perkusja), Wojciech Drabek (gitara basowa), Piotr Matusik (instrumenty klawiszowe) oraz Jarek Krużołek (wokal), tworzy pełne harmonii andaluzyjskie brzmienia z wyczuwalną nutą rockowych klimatów, przeplatanych rytmami latino. W repertuarze De Nuevo znaleźć można przeboje: Gipsy Kings, Martires del Compas czy Davida Bisbala, a także własne aranżacje utworów Santany, czy Rickiego Martina. Zespół zakwalifikował się do półfinału programu „Must Be The Music - Tylko Muzyka" telewizji Polsat i wystąpił na Placu Konstytucji w noc sylwestrową podczas koncertu organizowanego przez tę stację.

Nominacje: za wybitną dotychczasową działalność

Barbara Nowicka - animatorka kultury, od 1987 roku kierowała „Klubem Nauczyciela” w Bielsku-Białej, który przez wiele lat nadzorował działalność klubów nauczycielskich województwa bielskiego. Zorganizowała w Klubie ponad 300 wystaw artystycznych i plastycznych, zadebiutowało w nim ponad 30 twórców amatorów, odbyło się około 200 spotkań autorskich. Przy Klubie działa Nauczycielska Grupa Literacka „Apostrofa”, która wydała 15 tomików poetyckich. Dzięki programowi autorskiemu Barbary Nowickiej, tak otwartemu na inicjatywy artystyczne, w klubie mogło zaistnieć tak wielu twórców reprezentujących różne dziedziny i środowiska. W tym roku przypada 55-lecie jej pracy i działalności.

Babara Komarnicka-Drużbicz - jest założycielką, kierownikiem i choreografem Zespołu Tańca i Piosenki „Jarzębinki” - zdobywcy wielu nagród i wyróżnień, który w tym roku obchodzi jubileusz swego 25-lecia. Wraz z „Jarzębinkami” i zespołem „Antrakt” stworzyła spektakl taneczny na motywach „Małego księcia” i prezentowała go z sukcesami przez kilka sezonów. Prowadzony również przez nią Antrakt” w 2010 roku zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Nowoczesnego „Power Dance” w Katowicach. Podczas swej pracy pedagogicznej i artystycznej współpracowała z kilkoma pokoleniami młodych mieszkańców naszego miasta dzieląc się z nimi z powodzeniem umiejętnościami i taneczną pasją.

Jerzy Dziedzic - jeden ze znaczących i świetnie rozpoznawalnych aktorów Teatru Polskiego w Bielsku Białej, w którym gra od 1980 roku. Posiada talent, wszechstronność i wyrazistą osobowość sceniczną, która pozwala mu budować znakomite role zarówno w repertuarze poważnym, jak i komediowym. Jest ceniony przez krytykę i uwielbiany przez publiczność teatralną. Laureat prestiżowych Złotych Masek w 1989 roku za rolę Leandra w „Królu Jeleniu” i Błażka w „Lampce oliwnej” oraz w 1994 roku za rolę Reżysera w spektaklu „Nasze miasto” Thortona Wildera.. Ostatnio mogliśmy go podziwiać w Procesie, Norymberdze, Moim drzewku pomarańczowym czy w cieszących się niesłabnącą popularnością kolejnych wersjach farsy Mayday Roy`a Conney`a.

Jerzy Kołodziejczyk - absolwent reżyserii filmowej i telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. W Amatorskim Klubie Filmowym Bielsko nakręcił w 1969 roku wielokrotnie nagradzany film „Zimowy dzień”. Jego etiuda „Obecność,” z Anną Chodakowską w roli głównej, trafiła do kin w składankowej fabule „Wielki podryw”. W latach 80. tworzył średniometrażowe filmy fabularne dla Telewizji Polskiej, w tym m.in. „Tango z kaszlem” z udziałem Emiliana Kamińskiego. W tym okresie reżyserował również pełnometrażowe „Wakacje z Madonną” wg scenariusza debiutującej w filmie Ilony Łepkowskiej. Realizował filmy dla TV Polonia, wśród nich cykl „Madonny polskie”. Współpracuje z TV Katowice. Jest autorem kilkudziesięciu filmów, etiud, reportaży, dokumentów i scenariuszy filmowych.

new / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bielskie Centrum Kultury" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bielskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bielskie Centrum Kultury" podaj