bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 września 2017
  • wyświetleń: 7813

NFZ podzielił kontrakt między Szpital Wojewódzki i Szpital Pediatryczny

Narodowy Fundusz Zdrowia podzielił kontrakt na świadczenie świątecznej oraz nocnej opieki zdrowotnej na Szpital Wojewódzki i Szpital Pediatryczny. Według założenia każdy ze szpitali miał zapewnić opiekę dla połowy miasta - bez względu na wiek pacjentów. Na szczęście obie placówki doszły do porozumienia i mali pacjenci będą dalej przyjmowani w Szpitalu Pediatrycznym, a dorośli w Szpitalu Wojewódzkim.

szpital pediatryczny, izba przyjęć
NFZ podzielił kontrakt między Szpital Wojewódzki i Szpital Pediatryczny · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


Przejęcie świątecznej oraz nocnej opieki medycznej przez szpitale wchodzące w skład tak zwanej sieci szpitali i dysponujące Izbą Przyjęć lub Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym to efekt obecnie obowiązujących przepisów prawa. W przypadku Bielska-Białej Narodowy Fundusz Zdrowia kontrakt na tę usługę podzielił między Szpital Wojewódzki, a Szpital Pediatryczny. To znaczy każdy z nich miał zapewnić opiekę nocną i świąteczną dla połowy miasta.

- Uznaliśmy, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo Szpital Pediatryczny nie zajmuje się leczeniem dorosłych pacjentów, a Szpital Wojewódzki nie leczy dzieci, tymczasem do obu tych placówek mieli trafiać zarówno dorośli jak i mali pacjenci. Zaproponowaliśmy więc coś innego. To znaczy nocną i świąteczną opiekę medyczną dla dzieci i młodzieży w Szpitalu Pediatrycznym i taką samą opiekę dla dorosłych w Szpitalu Wojewódzkim. Formalnie będzie to wyglądać tak, że my będziemy dla Szpitala Wojewódzkiego podwykonawcą części jego kontraktu na opiekę nocną i świąteczną, a Szpital Wojewódzki będzie dla nas podwykonawcą części naszego kontraktu. I Śląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przystał na tę propozycję - mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

W przypadku Szpitala Pediatrycznego opieka nocna i świąteczna będzie w praktyce wyglądać następująco. Pacjenci w wieku do 18. lat najpierw będą weryfikowani w punkcie informacyjnym przed Izbą Przyjąć i kierowani do lekarza nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub - w stanach nagłego pogorszenia zdrowia i zagrożenia życia oraz w przypadkach wymagających hospitalizacji - do Izby Przyjęć.

- Tak jak dotąd nocna i świąteczna opieka medyczna będzie świadczona w dni powszednie od 18.00 do 8.00, a w niedziele i święta - całodobowo - informuje Ryszard Odrzywołek.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.