Wiadomości

  • 22 września 2017
  • wyświetleń: 5374

[WIDEO] 10-osobowe wagoniki wywiozą narciarzy na Halę Skrzyczeńską

Szyndzielnia nie będzie już jedynym miejscem w Beskidzie Śląskim, które może poszczycić się koleją gondolową. Już od tego sezonu narciarskiego 10-osobowymi wagonikami dojedziemy na Halę Skrzyczeńską w Szczyrku.

Loading...


W marcu 2014 r. słowacka spółka Tatry Mountain Resorts kupiła 97% akcji Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego. Duże doświadczenie w prowadzeniu inwestycji pozwoliło słowackiemu gigantowi na infrastrukturalne odnowienie Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego i wprowadzenie narciarstwa nowej jakości, całość jest prezentowana pod hasłem „Nowej ery Szczyrku”. Przygotowanie do inwestycji m.in. prace administracyjne, uzyskanie pozwoleń oraz decyzji środowiskowych zajęło firmie prawie 2 lata, ale już w najbliższą zimę narciarze zobaczą zmiany w Szczyrku na własne oczy.

Pierwszy etap inwestycji, którego efekt zobaczymy już w najbliższym sezonie 2017/2018 pochłonie ponad 30 mln euro, jest nie lada wyzwaniem nawet dla spółki, która doskonale zna biznes zimowy. TMR na nowy sezon zimowy buduje w Szczyrku aż 3 koleje linowe marki Leitner, z czego jedną będzie 10-osobowa gondola na z Parkingu u Kowalskiego na Halę Skrzyczeńską, 2 pozostałe to 6-osobowe krzesła, które będą wywozić narciarzy z Soliska na Halę Skrzyczeńską i Wierch Pośredni.Żadna europejska firma operująca w branży turystki zimowej nie zbudowała tak dużej infrastruktury w jeden rok. Nowe wyciągi gwarantują narciarzom komfortowe poruszanie się po ośrodku i zapewniają łączną przepustowość 12 000 osób na godzinę.

Jak wiadomo, nowoczesne wyciągi to nie wszystko - zima w Polsce jak i w Europie jest coraz bardziej kapryśna. Zdarza się, że nawet przy odpowiednich minusowych temperaturach opady śniegu są znikome, a systemy dośnieżania nie wystarczają, by zapewnić narciarzom warunki do jazdy.TMR przygotowała całkiem nowy, innowacyjny system naśnieżania, dzięki któremu przy odpowiednio niskich temperaturach przygotuje 83% ośrodka w ciągu tygodnia. Centralnym i najważniejszym punktem tej technologii jest zbiornik wodny położony na Hali Skrzyczeńskiej (1000 m n.p.m.) o pojemności 100 000 m3. Jest to największa tego typu budowla w Polsce, która w zimie posłuży do naśnieżania ośrodka, a w lecie będzie pełnić funkcje przeciwpożarowe.

Zbiornik będzie dostarczać wody do zautomatyzowanego systemu naśnieżania uzbrojonego w 230 lanc i armat śnieżnych marki TechnoAplin - specjalistów od optymalizacji i efektywnego wykorzystania zasobów w technologii naśnieżania.

Modernizacja ośrodka będzie gotowa w listopadzie, a wraz z nią czeka na narciarzy szereg nowości - wielofunkcyjny budynek w nowej centralnej części ośrodka między Czyrną a Soliskiem, z którego startować będzie 10-osobowa czarno-złota gondola Sigma Cabine. W budynku znajdą się kasy, infocentrum, sklep oraz wypożyczalnia, przechowalnia nart i toalety. W tej lokalizacji znajdzie się też duży parking na 700 miejsc.

Większość tras została znacznie poszerzona do około 60-80 m, a z Wierchu Pośredniego do Soliska zjedziemy nową niebieską trasą nr 10 - Salomopolską o długości 1200 m. Na wieczorną jazdę przygotowane zostały nowe trasy - od Hali Skrzyczeńskiej do Czyrnej i pod Gondolę - trasa czerwona nr 1 oraz trasa niebieska nr 3.

Tatry Mountain Resort planuje uruchomić ośrodek już na początku grudnia.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.