Wiadomości

  • 20 września 2017
  • wyświetleń: 1274

Akcja Caritasu ma przypomnieć o wartości chleba

Mszą św. w bielskim kościele NSPJ w intencji żyjących i zmarłych darczyńców Banku Chleba zainaugurowano "Dni Kromki Chleba Caritas". Akcja ma pogłębić wrażliwość na potrzeby ludzi ubogich, przypomnieć o wartości chleba oraz docenić osoby i firmy, które wspierają potrzebujących.

dni kromki chleba caritas


Inaugurującej kampanię Eucharystii przewodniczył diecezjalny duszpasterz Izby Rzemieślniczej ks. Zygmunt Siemianowski, który modlił się w koncelebrze z dyrektorem diecezjalnej Caritas, ks. Robertem Kasprowskim. Właśnie bielsko-żywiecka Caritas opiekuje się m.in. Bankiem Chleba - pierwszą i obecnie jedyną tego typu inicjatywą w Polsce.

Wierni modlili się w intencji piekarzy - żyjących i zmarłych darczyńców Banku Chleba w Bielsku-Białej. W szczególności wspominano zmarłego niedawno, jednego z zaangażowanych w Bank Chleba przedsiębiorców - właściciela piekarni w Straconce, Bogdana Mitryka.

Ks. Kasprowski dziękował konkretnym piekarniom, władzom miasta i urzędnikom, wspomagającym dzieło charytatywne. Po Mszy przedstawicielki parafialnego zespołu charytatywnego częstowały uczestników modlitwy chlebem ofiarowanym przez Bank Chleba.

W sobotę, 23 września, na terenie bielskiego Ośrodka Centrum Sportowo-Szkoleniowego "Rekord" zaplanowano festyn charytatywno-integracyjny. Zostanie rozegrany m.in. charytatywny mecz piłkarski: Reprezentacja Polski Osób Bezdomnych vs. Księża i Przyjaciele Caritas.

Bank Chleba w Bielsku-Białej, choć działał już od 1997 roku, został utworzony formalnie w grudniu 2001 r. Kilkudziesięciu piekarzy z Podbeskidzia w ramach Cechu Rzemiosł Spożywczych i Małej Przedsiębiorczości zapewniło, że każdego dnia będą przekazywali tzw. nadwyżki z wypieków, czyli bochenki, które nie trafiły do sklepów. Lokal na potrzeby Banku przekazał bielski magistrat. Od ponad 13 lat patronat nad tym przedsięwzięciem sprawuje diecezjalna Caritas, która w pewnym momencie uratowała zagrożone absurdalnymi przepisami państwowymi dzieło pomocy.

Rocznie do Banku Chleba przekazywanych jest od 100 do 150 tys. bochenków chleba. Daje to od 300 do 400 sztuk pieczywa dziennie. Z takiej pomocy korzysta około 600 rodzin.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.