Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 września 2017
  • wyświetleń: 2726

Szpital Pediatryczny korzysta z dwóch źródeł energii ekologicznej

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej korzysta z dwóch źródeł ekologicznej - lub inaczej zielonej - energii. Jedno to baterie solarne na dachu pawilonu nr 2, drugie to ogniwa fotowoltaiczne na dachu pawilonu nr 5.

szpital, solary
Szpital Pediatryczny będzie korzystał z energii słonecznej · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


98 ogniw fotowoltaicznych pojawiło się na dachu "piątki" pod koniec ubiegłego roku. Zajmują one 144 metry kwadratowe powierzchni i mają moc 24 kilowatów. Od stycznia do końca lipca wyprodukowały tyle energii elektrycznej, że szpital zaoszczędził z tego tytułu blisko 7 tysięcy zł.

Z kolei baterie solarne na dachu pawilonu nr 2 zamontowano jesienią 2014 roku. One podgrzewają używaną w szpitalu wodę. Od chwili uruchomienia przyniosły już około 23 tysiące zł oszczędności. Zarówno montaż ogniw fotowoltaicznych jak i solarów finansowo wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

- Obie te inwestycje przynoszą bardzo wymierne efekty ekonomiczne i ekologiczne. Te pierwsze to mniejsze rachunki za energię, jakie płaci nasz szpital. Z kolei efekty ekologiczne to zastąpienie energii produkowanej z węgla przez przyjazną dla środowiska, zieloną energię powstającą w urządzeniach wykorzystujących promienie słoneczne - mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej do spraw administracyjno-technicznych.

Fotowoltaika oraz solary to nie jedyne proekologiczne inwestycje zrealizowane w ostatnich latach w dziecięcym szpitalu, które chroniąc środowisko pozytywnie wpłynęły jednocześnie na stan szpitalnych finansów. Identyczny efekt przyniosła termomodernizacja pawilonu nr 2 (w którym mieści się większość szpitalnych oddziałów) oraz tak zwanej przewiązki, w której funkcjonuje Izba Przyjęć.

Tę inwestycję rozpoczęto w 2013 roku, zakończono w roku 2014 i również zrealizowano przy finansowej pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jak dotąd przyniosła ona oszczędności wynoszące 427 tysięcy zł. Łącznie termomodernizacja, baterie solarne oraz ogniwa fotowoltaiczne pozwoliły już szpitalowi zaoszczędzić blisko 457 tysięcy zł.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.