bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 11 stycznia 2012
  • wyświetleń: 15587

Ranking szkół: która najlepsza?

Perspektywy i Rzeczpospolita kolejny raz ogłosiły ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych. Równych sobie w województwie nie ma V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej, które zajęło pierwsze miejsce wśród szkół ponadgimnazjalnych i szesnaste w kraju.

V Liceum Bielsko-Biała
V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej · fot. lo5.bielsko.pl


Tym samym szkoła utrzymała pierwszą lokatę w regionie, którą miała już także w ubiegłorocznym zestawieniu. Wysoki poziom bielskich szkół potwierdzają także inne placówki. W ogólnopolskiej "pięćsetce" znalazł się ich - wraz ze wspomnianym V LO - aż siedem, a w wojewódzkiej "setce" - jedenaście.

Czwarte miejsce w województwie (45. w kraju) zajęło Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego, lokatę niżej (i 49. w kraju) zanotowało Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja.

Zaraz za wojewódzką "dziesiątką" - na 13. pozycji ulokowało się III LO im. Stefana Żeromskiego. Uzyskany wynik pozwolił tej szkole znaleźć się na 98. miejscu w Polsce. 27. lokata w regionie (246. w kraju) przypadła I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika , a 30. miejsce (283. w kraju) IV Liceum Ogólnokształcące im. KEN. Na 32. pozycji w województwie (319. w Polsce) znalazło się Liceum Ogólnokształcące Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Fr. Lechner.

Poza ogólnopolską listą pięciuset najlepszych szkół znalazły się jeszcze: Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II St. (64. miejsce w regionie), II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka (81. pozycja), VIII LO im. Hanny Chrzanowskiej (92. w województwie) oraz Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego (100. pozycja).

Pierwsze miejsce w Polsce zajęło Liceum Akademickie UMK w Toruniu. W rankingu licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz opinia o uczniach szkoły wyrażona przez kadrę akademicką.

Wraz z rankingiem LO powstał również ogólnopolski ranking techników. W tym zestawieniu pojawiło się dziewięć bielskich szkół, w tym aż trzy w dziesiątce najlepszych wojewódzkich placówek.

Ósme miejsce w regionie zajęło Technikum nr 3 w ZSEEiM im. Jędrzeja Śniadeckiego. Dzięki dobrym wynikom szkoła zajęła także 69. miejsce w kraju. Na dziewiątej pozycji (73. w Polsce) sklasyfikowano Technikum nr 11 w ZS im. Juliana Tuwima, a lokatę niżej Technikum nr 4 w ZS Ekon. im. Michała Kaleckiego Bielsko-Biała - szkoła zmieściła się też w ogólnopolskiej "setce" na 90. pozycji.

Pozostałe bielskie technika nie zostały uwzględnione w liście 250 czołowych szkół tego typu w kraju. Nie pominięto ich jednak przy podsumowaniu wojewódzkim. Technikum nr 8 w ZS Gastronomicznych i Handlowych zajęło 36. miejsce, Technikum nr 7 w ZS Tech. i Hand. im. Fr. Kępki - 43. miejsce, Technikum nr 1 w Bielskiej Szkołe Przemysłowej - 58. miejsce.

W dalszej części zestawienia pojawiły się jeszcze: Technikum nr 9 z Oddz. Integ. w ZS Elektronicznych (73. lokata w województwie), Technikum nr 5 w ZS Samochodowych i Ogólnokształcących (90. pozycja) i Technikum nr 6 w ZS Ogrodniczych im. St. Szumca (92. w regionie).

Pierwsze miejsce w Polsce zajęło Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. w Lublinie, a ze szkół w naszym regionie najwyżej oceniono wodzisławskie Technikum nr 3 w ZS Technicznych.

Technika oceniane za pomocą pięciu kryteriów. To: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, egzamin zawodowy oraz opinia o uczniach szkoły wyrażona przez kadrę akademicką.

new / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.