Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 17 sierpnia 2017
  • wyświetleń: 6282

Kopalnie będą wycofywać sprzedaż mułu dla odbiorców prywatnych

Polska Grupa Górnicza,największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie i największy producent węgla kamiennego w UE, podjęła działania zmierzające do wycofania mułów i flotokoncentratów z oferty skierowanej do sektora komunalno-bytowego

Zwycięzcy aukcji WOŚP zjechali do ściany w kopalni PG Silesia - 15.03.2017
Kopalnie będą wycofywać sprzedaż mułu dla odbiorców prywatnych · fot. czecho.pl


- To dobra wiadomość i sukces nas wszystkich, ponieważ zanieczyszczone powietrze nie zna granic i dotyczy każdego bez względu na przekonania czy poglądy. Cieszę się, że decyzje i działania samorządu spotkały się ze zrozumieniem ze strony potentata na rynku paliw jakim jest Polska Grupa Górnicza. Mam nadzieję, że będzie to czytelny sygnał dla innych do zmiany myślenia o wspólnym dobru jakim jest środowisko i czyste powietrze - skomentował decyzję PGG Wojciech Saługa.

Polska Grupa Górnicza wyjaśnia w swoim komunikacie, że podjęła tę decyzję "mając świadomość negatywnych konsekwencji użytkowania mułów i flotokoncentratów w nieprzystosowanych do tego celu urządzeniach". W lipcu br. marszałek Wojciech Saługa wystosował apel do władz Polskiej Grupy Górniczej oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej o powstrzymanie sprzedaży tych sortymentów na rynek paliw sektora komunalno-bytowego.

W swoim komunikacie Polska Grupa Górnicza powołuje się także na "społeczną odpowiedzialnością biznesu", tłumacząc decyzję o zaprzestaniu sprzedaży paliw niskiej jakości odbiorcom indywidualnym.

Przepisy uchwały antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego zaczną obowiązywać od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa. Od tego czasu nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.

Uchwała obowiązuje także wszystkich, którzy po 1 września br. planują instalację urządzeń grzewczych. Wedle przyjętych zapisów w takim przypadku muszą być to kotły minimum klasy 5. Założono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.

Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie od 1 września 2017 roku.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.