Wiadomości

  • 8 sierpnia 2017
  • 13 sierpnia 2017
  • wyświetleń: 11489

V Ranking Schronisk Górskich. Zobacz jak wypadły nasze schroniska

Magazyn "n.p.m." opublikował V Ranking Schronisk Górskich. W zestawieniu znalazły się cztery dobrze znane bielszczanom schroniska: na Klimczoku, Szyndzielni, Błatniej i Magurce Wilkowickiej. Najlepiej wypadło schronisko na Klimczoku.

Schronisko na Szyndzielni
Schronisko na Szyndzielni · fot. Norbert Dydyński


V Ranking Schronisk Górskich "n.p.m." trwał od 15 czerwca 2016 roku do 18 czerwca 2017 roku. Został stworzony w trakcie dwóch anonimowych wizyt w tym okresie. Zestawienie ogranicza się do obiektów administrowanych przez PTTK.

W schroniskach oceniano: wyżywienie, noclegi, warunki sanitarne oraz atmosferę. W V Rankingu Schronisk Górskich uwzględniono 65 obiektów. Najwyżej oceniono schronisko w Dolinie Roztoki (Tatry Wysokie). Drugie miejsce zajęło schronisko Orlica w Szczawnicy (Pieniny), a najniższy stopień podium przypadł schronisku na Hali Lipowskiej (Beskid Żywiecki).

Schroniska z terenu Bielska-Białej i okolic zajęły dalsze miejsca. Najwyżej w rankingu, bo na 13. miejscu (awans z 29. miejsca), uplasowało się schronisko na Klimczoku z łączną oceną 75,6 punktów. Ankieterzy zaznaczyli, że w pokojach jest czystko, a ciepła woda jest dostępna przez 24 godziny. Słabą stroną schroniska na Klimczoku są problemy z utrzymaniem czystości w toaletach ogólnodostępnych.

schronisko na kliczoku
fot. Schronisko na Klimczoku


16. miejsce (awans z 22. miejsca) zajęło schronisko na Szyndzielni z oceną 74,6. Wśród atutów schroniska zauważono duży wybór w menu, czyste i zadbane pokoje oraz koncerty poezji śpiewanej. Według ankieterów największą słabością schroniska jest problem z utrzymaniem czystości w toaletach na parterze. Ponadto "zimna obsługa nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie o stan szlaku do Szczyrku".

Pod koniec czwartej dziesiątku, a konkretnie na 38. miejscu, znalazło się schronisko na Błatniej - 66,2 punktów. Wśród atutów jest bardzo miła obsługa, przestrzeganie ciszy nocnej oraz rozbudowane menu. Minusem jest natomiast problem z wrzątkiem po zamknięciu bufetu i średnia czystość w pokojach i łazienkach.

Najsłabiej wypadło schronisko na Magurce, które w rankingu zajęło odległe, 55. miejsce z oceną 58,6 punktów. Ankieterzy odnotowali, że w schronisku przez całą dobę jest dostępna ciepła woda i wrzątek, jednak zwrócili również uwagę na problem z komunikacją i brak czystości w pokojach.

Ranking Schronisk Górskich w pasmach Beskidu Małego i Śląskiego:
1. Schronisko Klimczok - 75,6 pkt.
2. Schronisko Szyndzielnia - 74,6 pkt.
3. Schronisko Skrzyczne - 72,8 pkt.
4. Schronisko na Przysłopie pod Baranią Górą - 72,3 pkt.
5. Schronisko na Błatniej - 66,2 pkt.
6. Schronisko na Magurce - 58,6 pkt.
7. Schronisko Stożek - 50,9 pkt.
8. Schronisko Leskowiec - 49,4 pkt.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.