Wiadomości

  • 4 sierpnia 2017
  • wyświetleń: 9229

Wspólny Bilet Samorządowy - pierwszy taki bilet kolejowy w kraju

Od 1 sierpnia za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash oraz Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej dostępny jest kolejowy "Wspólny bilet samorządowy", uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów we wszystkich pociągach uruchamianych przez przewoźników: Koleje Mazowieckie, Warszawską Kolej Dojazdową, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arrivę, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzką Kolej Aglomeracyjną.

pociąg
Pociąg Kolei Śląskich na stacji w Bielsku-Białej · fot. bielsko.info


- To pierwsze wspólne przedsięwzięcie Związku Samorządowych Pracodawców Kolejowych - mówi prezes związku Dariusz Grajda. - Wspólny bilet ma zachęcić mieszkańców Polski do jeszcze większego korzystania z podróży pociągami i ułatwić im przemieszczanie się pomiędzy regionami. To swego rodzaju pilotaż, dlatego oferta nie obowiązuje jeszcze na terenie wszystkich kolei samorządowych, które tworzą związek. Jednakże pracujemy na jej rozbudowaniem. Przede wszystkim bardzo uważnie wsłuchiwać się będziemy w głosy pasażerów i biorąc je pod uwagę - modyfikować ofertę.

"Wspólny bilet samorządowy" to pierwsza tego typu oferta kolejowa w Polsce. Bilet w cenie 38 złotych ważny jest 24 godziny. Można na nim podróżować na 62 liniach, obsługujących ponad 950 stacji na terenie 12 województw.

"Wspólny Bilet Samorządowy” nie uprawnia do przejazdów w pociągach: komercyjnych KM - Słoneczny, ŁKA - ŁKA Sprinter, komercyjnych Arriva, KD-Specjal i "Pociąg do Kultury", KMŁ - na odcinku Kraków Olszanica - Kraków Lotnisko oraz komercyjnych KŚ oraz na odcinku Chałupki - Bohumin.

Koleje samorządowe zrzeszone w ZSPK obsługują dziś ponad 4800 kilometrów linii kolejowych, zatrudniając 6265 pracowników. Liczba wykorzystywanego taboru, wliczając człony elektrycznych zespołów trakcyjnych, wynosi dziś 1473 wagony oraz 43 lokomotywy i stanowi dziś bardzo poważny i stale rosnący udział na polskim rynku kolejowym.

W roku 2016 przewoźnicy zrzeszeni w związku przewieźli ponad 133 miliony pasażerów, co stanowiło 46% liczby wszystkich podróżujących koleją w Polsce. Na drugim miejscu znalazły się Przewozy Regionalne (obecnie Polregio) z wynikiem 27% a na trzecim PKP Intercity - 13%.

Koleje samorządowe to dziś ponad 500 nowoczesnych pociągów i symbol doskonałej współpracy pomiędzy przewoźnikami, jak i z lokalnymi społecznościami. Kolejarze zrzeszeni w związku zapowiadają dalsze wspólne działania.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: Koleje Śląskie

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.