Wiadomości

  • 3 sierpnia 2017
  • 4 sierpnia 2017
  • wyświetleń: 9911

[ZDJĘCIA] Badania archeologiczne na zamku. Są ciekawe odkrycia!

Od miesiąca na zewnętrznym dziedzińcu bielskiego zamku trwają prace archeologów. Jednym z najciekawszych odkryć są pozostałości po budynku usytuowanym bezpośrednio na przedpolu wjazdu do zamku. Wszystko wskazuje na to, że kilka wieków temu stała tam kordegarda, czyli budowla strażnicza.

Badania archeologiczne na dziedzińcu zamkowym - 03.08.2017 · fot. bielsko.info


Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej przymierza się do przebudowy otoczenia zamkowego. W ramach inwestycji ma zostać zagospodarowany dziedziniec zewnętrzny zamku. To właśnie w tym miejscu, jeszcze przed renowacją wzgórza zamkowego, przystąpiono do badań archeologicznych. Prowadzi je małżeństwo znanych w naszym mieście archeologów - Bożena i Bogusław Chorążowie.

Bielscy archeolodzy postawili przed sobą kilka celów. Pierwszym z nich jest doprecyzowanie lokalizacji obiektów, o których istnieniu historycy już trochę wiedzą. Chodzi o budynki stajni zamkowych oraz teatru książęcego.

Badania archeologiczne na dziedzińcu zamkowym - 03.08.2017
Badania archeologiczne na dziedzińcu zamkowym - 03.08.2017 · fot. bielsko.info


- Jak się okazuje przedpole południowe zamku było bardzo solidnie zabudowane. Wiemy ze źródeł historycznych, że w tym miejscu stały stajnie zamkowe i teatr książęcy. Są to obiekty, które widnieją na mapie katastralnej miasta z 1836 roku. W tym samym roku, w którym została wykonana mapa, doszło do pożaru miasta i oba obiekty doszczętnie spłonęły. Do dnia dzisiejszego mamy w tym miejscu do czynienia z pustą przestrzenią - tłumaczy Bogusław Chorąży.

Głównym celem archeologów jest rozpoznanie obiektu, który znajduje się bezpośrednio na przedpolu głównego wjazdu do zamku, czyli od strony południowej. W źródłach z XIX wieku obiekty nazwano dwoma domkami mieszkalnymi.

Badania archeologiczne na dziedzińcu zamkowym - 03.08.2017
Badania archeologiczne na dziedzińcu zamkowym - 03.08.2017 · fot. bielsko.info


- Ich rozplanowanie i lokalizacja w średniowiecznej linii fortyfikacyjnej nakazuje weryfikację tej informacji. Po pierwszym miesiącu prac wydaje się nam, że mamy do czynienia z obiektem kordegardy nowożytnej, czyli obiektem strażniczym, który mógł powstać w XVII bądź XVIII wieku - zdradza Bogusław Chorąży.

Najbardziej cennym dla archeologów miejscem, w których prowadzą prace, jest fosa, której istnienie ujawniono już podczas badań prowadzonych w latach 80-tych przez Przedsiębiorstwo Konserwacji Zabytków. Fosa wraz z murem oddzielała średniowieczny zamek od pozostałej części miasta. Kilkadziesiąt lat temu fosa była pobieżnie przebadana, więc bielscy badacze liczą na cenne odkrycia.

Badania archeologiczne na dziedzińcu zamkowym - 03.08.2017
Badania archeologiczne na dziedzińcu zamkowym - 03.08.2017 · fot. bielsko.info


- Jesteśmy w tej chwili w trakcie częściowego przekopu przez fosę. Mamy nadzieję, że wyłapiemy troszeczkę więcej zabytkowego materiału i informacji o fosie, bo ten element fortyfikacyjny miał istotne znaczenie - mówi Bogusław Chorąży.

W trakcie dotychczasowych badań archeolodzy znaleźli już sporo przedmiotów sprzed wielu wieków - m.in. monetę boratynkę z czasów króla Jana Kazimierza, monetę z czasów króla Zygmunta III Wazy, ozdobną rękojeść noża wykonaną z kości, fragmenty kafli, szklanych pucharków oraz ceramiki. Na terenie dwóch wykopów znaleziono fragmenty ceramiki datowane na XIII wiek, czyli z czasów przed powstaniem murowanego zamku.

Według archeologów dotychczasowe odkrycia na dziedzińcu zewnętrznym są na tyle cenne, że ich ekspozycję należałoby uwzględnić podczas projektowania i przebudowy otoczenia zamkowego.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.