Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 lipca 2017
  • wyświetleń: 9274

[WIDEO, ZDJĘCIA] Żołnierze skakali do Jeziora Żywieckiego

Nad Jeziorem Żywieckim odbyły się coroczne skoki spadochronowe do wody zorganizowane przez 6. Brygadę Powietrznodesantową.

Loading...


Tym razem w tegorocznym szkoleniu, poza żołnierzami z pododdziałów rozpoznawczych, zabezpieczenia desantowania i instruktorami spadochronowymi z 6. Brygady Powietrznodesantowej wzięło też udział 20 spadochroniarzy z zagranicy: z 43. czeskiego batalionu powietrznodesantowego, z 11. holenderskiej Brygady Aeromobilnej i z 1. niemieckiej Brygady Spadochronowej.

Desantowanie wykonywano z wysokości 400 metrów nad powierzchnią wody na spadochronach desantowych o małej sterowności AD-95, z pokładu śmigłowca W-3 Sokół z 7. Dywizjonu Lotniczego z Nowego Glinnika. Załadunek skoczków odbywał się na lądowisku odległym o kilka kilometrów od miejsca zrzutu, w okolicach miejscowości Lipowa.

Desant na Jeziorze Żywieckim - 25.07.2017 · fot. M. Trzebińska (MT), M. Krzystoń (MK), M. Sigmund (MS)


Skok spadochronowy do wody to jedno z trudniejszych zadań jakie musi umieć wykonać spadochroniarz. Oprócz tych elementów, które są klasyczne w czasie lądowania na ziemię dochodzą także dodatkowe czynności. Polegają one na tym, że żołnierz tuż przed zetknięciem się z powierzchnią wody musi wypiąć się z uprzęży, co ma zapobiec ryzyku ciągnięcia skoczka po wodzie przez spadochron czy zaplątania się w jego linki lub czaszę.

W czasie wykonywania skoków spadochroniarze wyposażeni byli w kamizelki MLRJ. Napełniają się one automatycznie po zetknięciu z wodą. Zaraz po wylądowaniu spadochroniarze byli wyławiani z wody przez zespół zabezpieczający w skład, którego wchodzili między innymi płetwonurkowie, żołnierze na łodziach a także Straż Pożarna i Policja Wodna z Żywiecczyzny na co dzień działająca na Jeziorze Żywieckim.

Od kilku lat do szkolenia w skokach do wody żołnierze 6 BPD wykorzystują Jezioro Żywieckie, gdyż zapewnia ono najlepsze warunki do tego typu zadań, wynikające z jego wielkości, temperatury wody, braku przebiegających w pobliżu korytarzy powietrznych oraz bliskości dogodnego lądowiska.

ab / bielsko.info, źródło: 18 batalion powietrznodesantowy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.