
Wiadomości
- 17 czerwca 2017
- wyświetleń: 7766
[ZDJĘCIA] Spotkanie z okazji Dnia Ławnika w Urzędzie Miejskim
W Urzędzie Miejskim odbyły się uroczyste obchody Dnia Ławnika. W wydarzeniu, którego inicjatorem była Rada Ławnicza, wzięli udział sędziowie społeczni Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej, którzy pełnią tę społeczną funkcję w wymiarze sprawiedliwości co najmniej dwie kadencje i dłużej. Nie mogło zabraknąć również przedstawicieli samorządu naszego miasta oraz prezesów bielskich sądów. Spotkanie w Sali Sesyjnej było okazją do podziękowań oraz gratulacji za dotychczasową ciężką pracę.
14 czerwca 2013 roku w Suwałkach odbył się Zjazd założycielski ogólnokrajowego stowarzyszenia ławników pod nazwą: Stowarzyszenie Krajowa Rada Sędziów Społecznych. Zjazd zatwierdził Statut Stowarzyszenia oraz uchwalił m.in., że dla upamiętnienia tego dnia, 14 czerwca będzie Dniem Ławnika - sędziego społecznego.
Udział ławników w procesie stosowania prawa w sądach powszechnych wymaga zarówno doświadczenia życiowego, wrażliwości społecznej, jak i wiedzy z zakresu procedur sądowych oraz norm i zasad poszczególnych gałęzi prawa materialnego, które są podstawą orzekania w sprawach rozpoznawanych przez sądy. Z tego powodu każdy, kto chce wykonywać funkcję ławnika w sądzie powszechnym, powinien przygotować się do pełnienia tej ważnej roli społecznej poprzez opanowanie minimum wiedzy z zakresu prawa.

Rada Miejska co 4 lata wybiera ławników w liczbie określonej przez Prezesa Sądu Okręgowego. Obecnie trwa kadencja ławników wybranych jesienią 2015 roku na lata 2016-2019.
Bardzo ważnym kryterium, które powinien spełniać kandydat na ławnika, jest posiadanie nieskazitelnego charakteru. Wymaga to - zarówno od podmiotów zgłaszających kandydata, jak i organów decydujących o powołaniu danej osoby na ławnika - dokonania rzetelnej i wszechstronnej oceny kandydata oraz jego zachowania wobec porządku prawnego. Zgodnie z przyjętą linią orzecznictwa sądów administracyjnych, przez nieskazitelność należy rozumieć takie cechy charakteru, jak: szlachetność, prawość, uczciwość. Są to zatem cechy wartościujące konkretną osobę nie w sferze intelektualnej i profesjonalnej, lecz wyłącznie etyczno-moralnej. Ławnik powinien się zatem charakteryzować cechami wymaganymi od sędziego.

Warunkiem koniecznym do pełnienia funkcji ławnika po dokonaniu wyboru przez radnych danej gminy, jest również złożenie ślubowania przed Prezesem Sądu. Z roty ślubowania wynikają szczególne powinności, takie jak: obowiązek wiernej służby ojczyźnie, strzeżenie prawa, bezstronność, dochowanie tajemnicy czy kierowanie się godnością oraz uczciwością.
Przy rozstrzyganiu spraw ławnicy mają równe prawa z sędziami. Pełnienie funkcji ławnika oznacza ogromną odpowiedzialność, tym istotniejsza jest więc kwestia odpowiedniego przygotowania merytorycznego ławników.

ZOBACZ TAKŻE

Prezes Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej został zawieszony

Sławomir Mentzen przyjedzie do Bielska-Białej. To będzie finisz jego kampanii

[FOTO] Buczkowice: zaginięcie starszego mężczyzny. Szczęśliwy finał poszukiwań

Schronienie znajdzie 7 procent bielszczan

Wiesław Lewicki bez szans na prezydenturę. Wśród nieważnych podpisów „martwe dusze”

Uchwała Rady Miejskiej: 50 tys. zł na pracownię rezonansu w Szpitalu Pediatrycznym
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.