bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 maja 2017
  • wyświetleń: 20889

Syn premier Beaty Szydło został dziś wyświęcony na księdza - zdjęcia

Biskup Roman Pindel udzielił 27 maja w katedrze w Bielsku-Białej święceń kapłańskich trzynastu diakonom z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Wszyscy mężczyźni, którzy przyjęli sakrament święceń w stopniu prezbiteratu, przyrzekli posłuszeństwo ordynariuszowi i jego następcom. W bielskiej katedrze była obecna Beata Szydło z mężem. Syn premier został księdzem.

Święcenia prezbiteratu w bielskiej katedrze - 27.05.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


W obrzędzie święceń kandydaci do kapłaństwa przyrzekli, m.in.: „poświęcać się Bogu za zbawienie ludzi”, posłuszeństwo biskupowi, oraz prowadzić życie „zgodne z tajemnicą Pańskiego krzyża”. Po odśpiewaniu litanii do Wszystkich Świętych, kandydaci modląc się, przyjęli postawę prostracji, polegającą na leżeniu krzyżem przed ołtarzem. W kulminacyjnym momencie obrzędu biskup w ciszy nałożył na diakonów ręce i odmówił nad nimi modlitwę święceń. Także pozostali biskupi kapłani nałożyli na przyjmujących święcenia ręce, przekazując w ten sposób władzę kapłańską.

Po przywdzianiu szat liturgicznych, ręce prezbiterów zostały namaszczone krzyżmem świętym. Biskup podał także każdemu z nich chleb na patenie i wino z wodą w kielichu i przekazał znak pokoju. Nowo wyświęceni odeszli do ołtarza, by celebrować swoją pierwszą Mszę św.

Święcenia prezbiteratu w bielskiej katedrze - 27.05.2017
Święcenia prezbiteratu w bielskiej katedrze - 27.05.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Do sobotniego wydarzenia neoprezbiterzy przygotowywali się przez sześć lat formacji seminaryjnej w Krakowie. Błogosławieństwa nowym kapłanom udzieliło wraz z ordynariuszem kilkudziesięciu kapłanów, zgromadzonych w świątyni. Nowi księża od września rozpoczną pracę duszpasterską w swoich pierwszych parafiach. W niedzielę, 28 maja, odprawią w swoich parafiach prymicje.

Przed błogosławieństwem neoprezbiterzy podziękowali za dar święceń kapłańskich oraz wszystkim za obecność w tym ważnym dla nich momencie życia. Prosili także o modlitwę za siebie.

Święcenia prezbiteratu w bielskiej katedrze - 27.05.2017
Święcenia prezbiteratu w bielskiej katedrze - 27.05.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Uroczystą Mszę św. wraz z biskupem Pindlem sprawowało kilkudziesięciu kapłanów, w tym m.in. biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger oraz biskup senior Tadeusz Rakoczy Wśród modlących się przy ołtarzu byli proboszczowie z parafii, z których pochodzą neoprezbiterzy, oraz przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rodzin, znajomi i przyjaciele neoprezbiterów, a także klerycy i diakoni z krakowskiego seminarium.

Wśród członków rodzin neoprezbiterów była premier Beata Szydło z mężem Edwardem. Po zakończonej liturgii, podobnie jak inne rodziny, państwo Szydłowie złożyli swemu synowi Tymoteuszowi serdeczne gratulacje. Zawołaniem, jakie przyjął za swoją dewizę ks. Tymoteusz Szydło, są słowa z Listu św. Pawła do Galatów: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5, 1). Ten nowo wyświęcony kapłan pochodzi z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Przecieszynie. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Andrzeja Apostoła w Osieku.

Święcenia prezbiteratu w bielskiej katedrze - 27.05.2017
Święcenia prezbiteratu w bielskiej katedrze - 27.05.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Bp Pindel, który był w latach 2004-2011 ojcem duchownym w seminarium, a od 2011 do czasu wyboru na ordynariusza diecezji obejmował urząd rektora tej placówki, osobiście poznał podczas edukacji seminaryjnej wyświęcanych diakonów.

W roku 2011 do seminarium przyjętych zostało 41 kandydatów, dziś święcenia przyjęło 26 diakonów - w Krakowie i Bielsku-Białej.

Na początku ich formacji rektorem seminarium był ks. Roman Pindel, który w 2014 r. został ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej. Swoją formację zakończyli pod kierunkiem ks. rektora Krzysztofa Gryza. Przez pierwsze dwa lata pobytu w seminarium w domu przy ul. Piłsudskiego 4 w Krakowie opiekowali się nimi ks. dr Grzegorz Babiarz, pełniący funkcję prefekta rocznika, i ojciec duchowny ks. dr Mirosław Smyrak. W domu przy ul. Podzamcze 8, opiekę nad przyszłymi kapłanami sprawował ks. prokurator Józef Gubała, obecny proboszcz parafii św. Mikołaja w Krakowie, a następnie ks. wicerektor Sławomir Kołata. Rolę ojca duchownego pełnił ks. Kazimierz Duraj.

Były to 26. święcenia kapłańskie w historii diecezji bielsko-żywieckiej, i czwarte, których dokonał w tej świątyni bp Roman Pindel, sprawujący posługę pasterską od 6 stycznia 2014 r.

Ponad połowa z około 600 księży diecezjalnych, to kapłani, którzy przyjęli święcenia już po utworzeniu bielsko-żywieckiego Kościoła lokalnego.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.