Reklama

Wiadomości

  • 7 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 7931

Śmietnik na placu Zamkowym? Miasto nie może nic zrobić

Zastępca prezydenta miasta odniósł się do sprawy, którą na marcowej sesji Rady Miejskiej poruszyła radna Małgorzata Zarębska. Przemysław Kamiński tłumaczy, że miasto nie ma bezpośredniego wpływu na wygląd, zakres oraz sposób prowadzenia prac remontowych przy zamku.

Projekt przebudowy otoczenia Zamku Sułkowskich
Projekt przebudowy otoczenia Zamku Sułkowskich · fot. Materiały Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej


Przypominamy, że radna Małgorzata Zarębska zwróciła uwagę na koncepcję przebudowy otoczenia Zamku książąt Sułkowskich. - Z wizualizacji wynika, że teren zostanie wybrukowany, a na środku zostaną wybudowane kontenery na śmieci. Taki projekt budzi szereg kontrowersji, stad moje pytanie o stanowisko miasta w tej sprawie. Czy wizja przebudowy jest przez miasto monitorowana? - pytała radna Małgorzata Zarębska.

Zastępca dyrektora Muzeum Zamkowego w Bielsku-Białej w rozmowie z naszym portalem potwierdził, że w konstrukcji wzorowanej na przeszklony dziedziniec zamku mają być przechowywane kubły na śmieci. - Nie będzie ich jednak widać, gdyż konstrukcja będzie spełniać również funkcję słupa ogłoszeniowego, na którym będą wywieszane banery i plakaty informujące o wydarzeniach w naszym muzeum - mówił Wojciech Glądys.

Na początku kwietnia radna otrzymała odpowiedź na interpelację podpisaną przez wiceprezydenta Przemysława Kamińskiego. Urzędnik tłumaczy, że koncepcja przebudowy otoczenia zamkowego została zaakceptowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- W związku z tym, że Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej nie jest instytucją podlegającą władzom Bielska-Białej, zarówno Wydział Urbanistyki i Architektury, jak i Miejski Konserwator Zabytków, sprawujący funkcje organu administracji architektoniczno-budowlanej, nie mają bezpośredniego wpływu na wygląd, zakres oraz na sposób przeprowadzenia prac remontowych. Miasto nie może również nakazać Muzeum Historycznemu opracowania konkursu czy innej formy publicznego wyboru projektu przebudowy placu Zamkowego - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Przemysław Kamiński dodał, że "z uwagi na lokalizację placu Zamkowego stanowiącego część miejskiej Starówki, która podlega procesowi rewitalizacji, wystąpił do inwestora - Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej o informację na temat planów inwestycyjnych". - Przekaże również dochodzące do mnie sugestie związane z remontem - dodał zastępca prezydenta miasta.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.