bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 lutego 2017
  • 28 lutego 2017
  • wyświetleń: 8877

Bezpłatne badania płuc dla mieszkańców stolicy Podbeskidzia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Za nami:

Od 27 lutego do 5 marca każdy bielszczanin będzie mógł przekonać się jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na jego zdrowie. Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Przedsiębiorstwo Komunalne "Therma" oraz spółka Tauron Ciepło zorganizują wtedy dla mieszkańców naszego miasta bezpłatne badania spirometryczne płuc.

Bezpłatne badania płuc dla mieszkańców stolicy Podbeskidzia · fot. UM Bielsko-Biała


Badania będą się odbywać w specjalnie przystosowanym do tego celu samochodzie. Pojazd przez pierwsze cztery dni będzie zaparkowany na Placu Chrobrego (godz. 10.30-16.30), a przez trzy kolejne na Placu Wojska Polskiego (godz. 10.30-16.30).

Spirometria to najpopularniejsze badanie czynnościowe płuc. Stanowi podstawę w diagnozowaniu i kontrolowaniu leczenia chorób obturacyjnych, powodujących zwężenie dróg oddechowych, a w efekcie problemy z oddychaniem. Wśród tego typu chorób wyróżnia się m.in. astmę oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne. Trwa krótko. Pacjent otrzymuje ustnik połączony z aparatem zwanym spirometrem. Wykonuje kilka wdechów i wydechów do ustnika. Z uwagi na specyfikę badania kluczowy wydech musi być jak najmocniejszy i jak najdłuższy. Po zakończonym badaniu pacjent otrzymuje wynik z którym w razie potrzeby udaje się do lekarza specjalisty by kontynuować diagnostykę. Mimo prostego przebiegu, badanie wymaga od pacjenta pewnego wysiłku oraz dokładnego wykonywania poleceń diagnosty. Spirometrii nie powinno wykonywać się bezpośrednio po wysiłku fizycznym.

Badanie adresowane jest do osób w każdym wieku, a w szczególności do palaczy oraz mieszkańców miast i aglomeracji narażonych na smog. Dodatkowo warto, aby takie badanie odbyły osoby cierpiące na chroniczny kaszel oraz takie które szybko się przemęczają.

ab / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj