bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 24 lutego 2017
  • wyświetleń: 6416

Tablica w bielskim kościele garnizonowym przypomina o AK

Kapelan 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, ks. ppłk Mariusz Antczak wspólnie z kombatantami i władzami miejskimi Bielska-Białej odsłonili 23 lutego w kościele garnizonowym na terenie koszar tablicę upamiętniającą powstanie AK.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w bielskim kościele garnizonowym - 23.02.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


W kazaniu ks. Antczak przypomniał, że Armia Krajowa jest symbolem wielu polskich spraw. - Wyraża heroizm, wolę życia w wolności, jest znakiem cierpienia i bezinteresownej ofiary - podkreślił kapelan podczas Eucharystii, wzywając do przywołania w pamięci Armii Krajowej oraz dobra, jakim była w dziejach ojczyzny.

Przy ołtarzu garnizonowego kościoła pw. Miłosierdzia Bożego modlili się wraz z kapelanem proboszczowie dwóch pobliskich bielskich parafii - ks. prałat Krzysztof Ryszka i ks. prałat Stanisław Wawrzyńczyk.

Wśród osób, które po liturgii odsłoniły pamiątkową tablicę przypominającą o najważniejszej sile zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego, która powstała 75 lat temu z przemianowania Związku Walki Zbrojnej, byli por. Jan Dąmbrowski oraz mjr Stanisław Pankowski ps. „Żbik” - przedstawiciele bielskiego zarządu oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w bielskim kościele garnizonowym - 23.02.2017
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w bielskim kościele garnizonowym - 23.02.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Według pomysłodawców uroczystości, tablica w kościele garnizonowym ma przypominać żołnierzom batalionu, kim są ich poprzednicy i czyją pamięć powinni czcić. Przed odsłonięciem i poświęceniem tablicy odczytano list, jaki wystosował do uczestników modlitwy p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową działającą podczas II wojny światowej. Powstała w wyniku przekształcenia powołanej w 1939 r. Służby Zwycięstwu Polsce w Związek Walki Zbrojnej, przemianowany na Armię Krajową, rozkazem gen. Władysława Sikorskiego z dnia 14 lutego 1942.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w bielskim kościele garnizonowym - 23.02.2017
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w bielskim kościele garnizonowym - 23.02.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Parafię wojskową pw. Bożego Miłosierdzia w Bielsku-Białej erygował 6 października 2008 roku ówczesny biskup polowy WP Tadeusz Płoski. Do personalnej parafii, bez wydzielonego terytorium, należą przedstawiciele dowództwa i żołnierze bielskiego18. Batalionu i Batalionu Powietrznodesantowego im. kpt. Ignacego Gazurka oraz pracownicy administracji jednostki wojskowej, wraz z rodzinami.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.