bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 10 lutego 2017
  • wyświetleń: 4980

Na uczelni rozmawiano o projekcie uchwały antysmogowej - foto

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

W Akademii Techniczno-Humanistycznej odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie uchwały antysmogowej. Jego organizatorem był Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach przy współpracy Urzędu Miejskiego oraz ATH. Wzięli w nim udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z naszego regionu oraz środowisk akademickich.

W Bielsku-Białej o uchwale antysmogowej dla woj. śląskiego - 09.02.2017 · fot. UM Bielsko-Biała


Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości przez rektora ATH Jarosława Janickiego oraz wystąpienia prezydenta Jacka Krywulta. Następnie obszerną prezentację poświęconą działaniom naszej gminy w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego przedstawił Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Zrównoważonego Rozwoju Zbigniew Michniowski.

Dr Aneta Ciślak, lekarz ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, wygłosiła prelekcję na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie mieszkańców. Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Łukasz Tekeli szeroko przedstawił założenia projektu uchwały antysmogowej, zachęcając gminy i powiaty do zgłaszania wszelkich uwag i postulatów, na co mają czas w lutym. W ramach konsultacji zgłoszono już 200 uwag i dwie petycje, trzy gminy też już przekazały swe opinie. W lutym wypowiedzą się również organizacje pozarządowe. Po zakończeniu etapu konsultacji projekt uchwały trafi pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego.

W Bielsku-Białej o uchwale antysmogowej dla woj. śląskiego - 09.02.2017
W Bielsku-Białej o uchwale antysmogowej dla woj. śląskiego - 09.02.2017 · fot. UM Bielsko-Biała


Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej znajduje się wprowadzenie zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.

Ograniczenia lub zakazy wynikające z założeń do projektu uchwały antysmogowej mają objąć całe województwo śląskie i obowiązywać w całym roku kalendarzowym. Pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5.

W Bielsku-Białej o uchwale antysmogowej dla woj. śląskiego - 09.02.2017
W Bielsku-Białej o uchwale antysmogowej dla woj. śląskiego - 09.02.2017 · fot. UM Bielsko-Biała


Podczas spotkania swoje uwagi do projektu uchwały antysmogowej mogli zgłaszać uczestnicy. Była to okazja do postawienia pytań związanych z proponowanymi zapisami uchwały. Dużym wyzwaniem dla gmin będzie pomoc mieszkańcom w dostosowaniu się do nowych rozwiązań. Potrzebne będą szerokie działania edukacyjne, podnoszenie świadomości mieszkańców, jak też właściwie skierowana pomoc przy wymianie starych kotłów i pieców na takie, które zmniejszą zanieczyszczenie powietrza.

ab / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj