bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 29 stycznia 2017
  • wyświetleń: 7833

Odchodzi komendant Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej

St. bryg. Adam Caputa, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, po ponad 38 latach kończy służbę w PSP. W uroczystym pożegnaniu wziął udział m.in. śląski komendant wojewódzki mł. bryg. Jacek Kleszczewski, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult oraz starosta bielski Andrzej Płonka.

adam caputa
St. bryg. Adam Caputa, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, po ponad 38 latach kończy służbę w PSPj · fot. PSP w Bielsku-Białej


- Cały 38 letni okres służby to dla mnie niezapomniany czas obfitujący w zdarzenia trudne, czasami tragiczne, ale również przyjemne i dające satysfakcję z realizacji zadań. Wielkim dla mnie honorem i zaszczytem było pełnić przez ostatnie blisko 10 lat funkcję komendanta miejskiego - powiedział odchodzący komendant.

Podczas uroczystości oficjalnie został przekazany do podziału bojowego w JRG 2 w Bielsku-Białej nowoczesny samochód gaśniczy wodno-pianowy z modułem GBAPr Scania, który zastąpił 40-letni samochód gaśniczy

Adam Caputa swoją służbę w jednostkach ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 1978 w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Po jej ukończeniu został skierowany do służby w Aleksandrowickich Zakładach Przemysłu Lniarskiego „Allen”, a następnie w roku 1985 został skierowany do służby w Bielskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego „Lenko” na stanowisko komendanta zakładowej zawodowej SP.

W roku 1990, został przeniesiony do służby w komendzie wojewódzkiej PSP w Bielsku-Białej, gdzie brał udział w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie byłego województwa bielskiego, a za kierowanie działaniami ratowniczymi na terenie rejonu oświęcimskiego podczas pamiętnej powodzi w 1997 roku został odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność.

Po reformie administracyjnej, z dniem 1 stycznia 1999 roku został mianowany na dowódcę jednostki ratowniczo- gaśniczej nr 1 PSP w Bielsku-Białej, którą to funkcję pełnił do 2003 roku. Z dniem 1 lipca 2003 roku Adam Caputa został powołany przez śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach na stanowisko zastępcy komendanta miejskiego PSP w Bielsku-Białej. W tym okresie aktywnie działał m.in. na rzecz poprawy stanu wyszkolenia i wyposażenia jednostek ochotniczych straży pożarnych.

Adam Caputa Komendantem Miejskim PSP w Bielsku-Białej został 1 kwietnia 2007 roku. Był to czas, w którym oprócz podstawowych zadań, kontynuowana była budowa nowej strażnicy dla komendy miejskiej i jednostki ratowniczo- gaśniczej. W roku 2009, który był jednocześnie rokiem jubileuszu 145-lecia istnienia straży pożarnej w Bielsku-Białej - został otwarty nowy obiekt przy ul. Leszczyńskiej.

Lata 2009 i 2010 to także okres, w którym teren miasta i powiatu bielskiego nawiedziły katastrofalne opady deszczu i powodzie. St. bryg. Adam Caputa za kierowanie działaniami podczas powodzi w 2010 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem za Ofiarność i Odwagę.

W 2013 roku dzięki bardzo dobrej współpracy komendy miejskiej PSP z samorządem Czechowic-Dziedzic otwarto na terenie tego miasta nową siedzibę posterunku zamiejscowego PSP.

W latach 2014 i 2015 przeprowadzono dwuetapowo remont jednostki ratowniczo- gaśniczej nr 2 ze środków komendy głównej PSP oraz samorządów Bielska-Białej i powiatu bielskiego. W 2015 roku wybudowano także i uruchomiono w siedzibie KM PSP nowoczesne centrum zarządzania kryzysowego wspólne dla miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego wraz ze stanowiskiem kierowania komendanta miejskiego PSP.

Podczas blisko 10- letniego okresu pełnienia przez st. bryg. Adama Caputę funkcji komendanta miejskiego PSP oprócz wspomnianych wyżej dużych osiągnięć inwestycyjnych w obiektach, dokonano także znaczącego postępu w poprawie wyposażenia w sprzęt. Zakupiono 14 różnego rodzaju samochodów ratowniczo- gaśniczych i specjalnych wraz z najnowocześniejszą 42 metrową drabiną mechaniczną Magirus. Wartość zakupionych samochodów to kwota kilku milionów złotych.

ups / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.