bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 16 stycznia 2017
  • wyświetleń: 4876

W Bielskim Centrum Kultury wręczono statuetki Ikara - zdjęcia

W Bielskim Centrum Kultury po raz 24. zostały przyznane Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki - "Ikar". Galę poprzedziło wręczanie dyrektorowi Teatru Polskiego Witoldowi Mazurkiewiczowi Złotego Krzyża Zasługi. Odznaczenie wręczył wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Ikary 2016 - 14.01.2016 · fot. UM Bielsko-Biała


Za szczególne osiągnięcie artystyczne ubiegłego roku statuetkę Ikara otrzymał zespół [bThe ThreeX[/b]. Tworzą go muzycy: Jacek Stolarczyk, Jacek Obstarczyk i Krzysztof Kokoszewski. Są laureatami wielu międzynarodowych konkursów, stypendystami Bielska-Białej, członkami Międzynarodowej Fundacji Yehudi Menuhina. W 2016 roku Zespół zadebiutował w Azji odbywając 3 duże trasy koncertowe: w Indiach, Chinach i Japonii. Był pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Muzyki Crossover, którego pierwsza edycja odbyła się w Bielsku-Białej w 2016 roku.

Ikara 2016 za wybitną dotychczasową działalność otrzymał Zdzisław Kudła - artysta plastyk, reżyser, scenarzysta i scenograf filmów animowanych; dyrektor SFR w Bielsku-Białej; wieloletni prezes Okręgu Bielskiego ZPAP: nominowany do IKARA w 2001 i 2013 roku; laureat Nagrody Ministra Kultury i Sztuki oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich; odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Współtwórca filmów: Gwiazda Kopernika, Porwanie w Tiutiurlistanie, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Przygody Błękitnego Rycerzyka.

Ikary 2016 - 14.01.2016
Ikary 2016 - 14.01.2016 · fot. UM Bielsko-Biała


Jak co roku podczas uroczystości Jacek Krywult wręczył Dyplomy Honorowe. Uhonorowani nimi zostali:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej
W ubiegłym roku obchodziło jubileusz 60-lecia działalności polegającej na rozbudzaniu zainteresowania mieszkańców naszego miasta jego historią i dniem współczesnym. Towarzystwo jest inicjatorem i współwydawcą „Kalendarza Beskidzkiego”, będącego nieocenionym źródłem wiedzy o mieście i regionie. Towarzystwo jest pomysłodawcą i organizatorem cieszącego się ogromnym zainteresowaniem Konkursu Wiedzy o Bielsku-Białej.

Orkiestra Symfonczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej
Od 35. lat prowadzi ją z powodzeniem Andrzej Kucybała. Orkiestra prezentuje wysoki poziom artystyczny i jest corocznie zapraszana do udziału w Międzynarodowym Festiwalu „Szalone Dni Muzyki” w Warszawie. Była dwukrotnie zdobywcą najwyższych laurów na Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Symfonicznych Szkół Muzycznych. Jej wykonanie suity „Star Wars” J. Williamsa osiągnęło na YouTubie oglądalność przekraczającą 9 milionów osób.

Stowarzyszenie Centrum Sztuki Kontrast
Od 10. lat jes organizatorem bielskich edycji Krakowskiego Salonu Poezji, którego inicjatorką była Anna Dymna. Salon szybko stał się dla bielszczan ważną i cenioną imprezą, w której udział wzięło wielu uznanych artystów z całego kraju. W listopadzie 2016 roku w Teatrze Polskim odbył się Jubileuszowy 100. Krakowski Salon Poezji w Bielsku-Białej gromadząc liczne rzesze sympatyków żywego słowa.

Tradycyjnie prezydent Jacek Krywult nagrodził również Dobrodzieja Kultury. Za rok 2016 wyróżnienie otrzymała spółka Philips Lighting Bielsko, która od wielu lat wspiera finansowo działalność Bielskiego Centrum Kultury. Była sponsorem jednego z największych festiwali jazzowych w Europie - Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej, którego dyrektorem artystycznym jest Tomasz Stańko. Dzięki wsparciu firmy PHILIPS LIGHTING możliwe było zaproszenie na 14. edycję festiwalu między innymi znakomitych berlińskich muzyków tworzących Ensemble Kolossus Michaela Formanka.

Nominacje za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w roku 2016:

Tamara Berdowska-Oprządek
Artystka wizualna, malarka, twórczyni reliefów i rysunków przestrzennych. Laureatka Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza. W ubiegłym roku przygotowała wystawę indywidualną w ramach Międzynarodowego Festiwalu Socha a objekt w Bratysławie, a jej prace prezentowane były w dwóch londyńskich galeriach. Była stypendystką naszego miasta. Uczestniczyła w ponad 100. wystawach zbiorowych i 20. wystawach indywidualnych.

Marek Biernacki
Pracownik naukowo-dydaktyczny, dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH w Bielsku-Białej. Pomysłodawca, współautor i redaktor książki „Czytanie miasta. Bielsko-Biała jako kulturowy polimpsest”., która ukazała się w ubiegłym roku jako plon interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Bielsko-Biała: historia - kultura - sztuka” zorganizowanej w przez Akademię Techniczno-Humanistyczną i Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

Rafał Sawicki
Aktor Teatru Polskiego. Stworzył na jego deskach ponad 60. zróżnicowanych kreacji. Laureat Złotej Maski 2010 za role w „Rewizorze” i w spektaklu „Tak wiele przeszliśmy. W minionym roku wykreował kilka ciekawych ról, z których znaczącą jest Cervantes w musicalu „Człowiek z La Manczy. Uczestniczył z powodzeniem w „Dziadach” wystawionych na Cmentarzu Żydowskim oraz spektaklach Stowarzyszenia Centrum Sztuki Kontrast.

Ziemowit Ptaszkowski
W Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej od 2000 roku. Dał się poznać jako utalentowany aktor grając postaci Hajmona w „Antygonie”, Tristana czy Kirkora w „Balladynie”. W ubiegłym roku stworzył interesującą rolę Czarodzieja w spektaklu „Chłopiec z gwiazd” oraz niezapomniane kreacje Konferansjera i Dyrektora Teatru w „Zielonej Gęsi” Gałczyńskiego. Cechuje go dojrzałość warsztatowa i sceniczna świadomość.

Witold Mazurkiewicz
Aktor, reżyser, scenograf. Od 2013 roku Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Polskiego, gdzie powstało w minionym roku kilka interesujących przedstawień. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się zrealizowany z brodwayowskim rozmachem musical „Człowiek z La Manczy” wyreżyserowany przez Witolda Mazurkiewicza. Teatr w ostatnim okresie odnosi sukcesy frekwencyjne dzięki polityce repertuarowej i ciekawemu doborowi twórców współpracujących z bielską sceną.

Nominacje za wybitną dotychczasową działalność:

Maria Byrska
Aktorka Teatru Lalek Banialuka od 1979 roku. W ciągu niemal 40. lat pracy artystycznej zagrała w kilkudziesięciu przedstawieniach i tworząc zróżnicowane role. Zdobyła nagrodę na Festiwalu „Korczak dzisiaj” w Warszawie za rolę Myszki w „Calineczce”. Znakomite kreacje stworzyła w spektaklu „Gwiazda”, „Balladach i romansach”, baśni „Pierścień i róża”, „Księdze dżungli” i „Zielonej Gęsi”. Obdarzona charakterystycznym głosem i wyczuciem sceny.

Jan Borowski
Profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu. Założył i prowadził Chór ATH w Bielsku-Białej, z którym odniósł wiele znaczących sukcesów w kraju i za granicą. Uhonorowany Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Srebrną Odznaką za zasługi dla Województwa Śląskiego. Otrzymał kilka indywidualnych nagród dyrygenckich przyznanych przez jury prestiżowych festiwali i konkursów. Nominowany do IKARA 2012.

Grzegorz Madej
Kustosz zbiorów artystyczno-historycznych muzeum w Bielsku-Białej. Opracował monografię książęcego rodu Sułkowskich, który związany był z naszym miastem przez prawie 150 lat. Wynikiem prac badawczych była również wystawa zatytułowana „Książęta Sułkowscy jakich nie znacie” prezentowana w salach bielskiego muzeum. Współredaktor publikacji „Zeszyty Sułkowskich”.
Ikary 2016 - 14.01.2016 · fot. UM Bielsko-Biała

ab / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.