bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 4 stycznia 2017
  • wyświetleń: 5062

Rok dużych inwestycji w Szpitalu Pediatrycznym - zdjęcia

2016 rok w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej upłynął pod znakiem dużych inwestycji, które łącznie kosztowały ponad 5,4 mln zł. Za te pieniądze nie tylko zakupiono nowoczesny sprzęt medyczny ale także zakończono pierwszy etap bardzo ważnego remontu.

Inwestycje w Szpitalu Pediatrycznym w 2016 roku · fot. materiały prasowe


- Pod względem zakupów inwestycyjnych dotyczących szpitalnej bazy diagnostyczno-medycznej, zakończony właśnie rok był dla nas bez wątpienia dobry. Dobitnie świadczą o tym liczby - wartość zakupionego sprzętu wynosi bowiem łącznie blisko 3,6 miliona zł. W tej kwocie mieszczą się wydatki związane z nabyciem nowego tomografu komputerowego, cyfrowego aparatu rentgenowskiego, aparatu USG, gastrofiberoskopu wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, stołu operacyjnego oraz aparatu do laseroterapii. Co szczególnie dla nas ważne, na wymienione zakupy inwestycyjne z własnych środków wydaliśmy jedynie kilkadziesiąt tysięcy zł. Reszta pieniędzy pochodziła z budżetu powiatu bielskiego, z budżetu państwa, od sponsorów oraz od wspierającej nasz szpital Fundacji „Razem dla Dzieci”. Wszystkim, którzy nam pomogli serdecznie przy tej okazji dziękuję, gdyż bez ich wsparcia nie byłoby nas stać na takie inwestycje. A były one bardzo potrzebne i dobrze służą małym pacjentom - mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Rok 2016 przyniósł również zakończenie pierwszego etapu remontu pawilonu nr 5, w którym za kilka miesięcy ruszyć ma dziecięca opieka psychiatryczna. Za ponad 1,8 mln zł zrealizowano termomodernizację obiektu, w ramach której między innymi wymieniono wewnętrzne sieci instalacyjne, poszycie dachowe i okna, położono nową elewację oraz zamontowano blisko sto ogniw fotowoltaicznych.

Inwestycje w Szpitalu Pediatrycznym w 2016 roku
Inwestycje w Szpitalu Pediatrycznym w 2016 roku · fot. materiały prasowe


- Jeśli chodzi o kwestie finansowe prowadzonej przez szpital działalności, to w 2016 roku udało się nam zbilansować koszty z przychodami. Był to kolejny rok z rzędu, w którym przyjęliśmy większą liczbę pacjentów - zarówno do hospitalizacji na oddziałach jak i w specjalistycznych poradniach. Z tytułu tak zwanych nadwykonań Narodowy Fundusz Zdrowia zalega nam jeszcze z zapłatą około 700 tysięcy zł, ale mamy nadzieję, iż wzorem lat ubiegłych, wkrótce otrzymamy te pieniądze - mówi Ryszard Odrzywołek.

Obecny rok pod względem inwestycji zapowiada się równie udanie, jak poprzedni. - Wkrótce ogłosimy przetarg na kolejny etap modernizacji pawilonu nr 5, który dotyczyć będzie adaptacji wnętrza budynku na potrzeby psychiatrii dziecięcej. Mamy nadzieję, że obiekt ten do nowych zadań będzie w pełni gotowy na przełomie pierwszego i drugiego kwartału - informuje Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego do spraw administracyjno-technicznych.

Prócz tego w dziecięcym szpitalu planowane jest rozpoczęcie jego kompleksowej informatyzacji oraz remontu i odnowienia elewacji pawilonu nr 1, w którym mieści się Oddział Niemowlęcy oraz administracja. Zakończenie tych dwóch inwestycji ma nastąpić w 2018 roku. Już wkrótce powinno z kolei dojść do wymiany wysłużonej, bo ponad 30-letniej widny w pawilonie nr 2, której coraz częstsze naprawy są nie tylko kosztowne i - z przyczyn technicznych - coraz trudniejsze, ale także uciążliwe dla pacjentów i personelu szpitala.

Inwestycje w Szpitalu Pediatrycznym w 2016 roku
Inwestycje w Szpitalu Pediatrycznym w 2016 roku · fot. materiały prasowe


Według pierwotnego, bardzo optymistycznego planu, psychiatria dziecięca miała rozpocząć działalność na początku obecnego roku. Trudności natury pogodowej oraz problemy wynikające z faktu remontowania sędziwego obiektu uniemożliwiły jednak zakończenie tych prac - tak jak początkowo zakładano - przed wyznaczonym na koniec roku terminem. To jednak nie wszystko.

- Nawet gdyby pawilon nr 5 był już teraz w pełni gotowy do nowej roli, to i tak, z uwagi przygotowywane zmiany w kwestii finansowania służby zdrowia, start psychiatrii dziecięcej byłby praktycznie niemożliwy. Mamy nadzieję, że za kilka miesięcy, gdy pawilon nr 5 będzie już gotowy, wyjaśnią się również wszystkie wątpliwości dotyczące kontraktowania takich usług medycznych - wyjaśnia Ryszard Odrzywołek.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.