bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 grudnia 2016
  • wyświetleń: 6554

Rada Osiedla Wapenica promuje czyste ogrzewanie - zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Od kilku dni nad miastem wisi chmura pyłu zawieszonego PM10, a dopuszczalne stężenie tej rakotwórczej mieszaniny zostało wielokrotnie przekroczone. Rada Osiedla Wapienica od początku okresu grzewczego prowadzi akcję informacyjną dotyczącą metody palenia węglem od góry.

Akcja informacyjna RO Wapienica · fot. Rada Osiedla Wapienica


Wydrukowane własnym sumptem plakaty i ulotki są dostępne w punktach usługowych i sklepach, a przede wszystkim na składzie opału przy ulicy Międzyrzeckiej. Palenie od góry to oszczędność opału, czasu, pieniędzy, większa efektywność cieplna i przede wszystkim - wielokrotnie niższa emisja trucizny do atmosfery. W kieszeni zostaje na dodatkową tonę węgla, a sąsiedzi mogą spróbować otworzyć okno bez obawy, że meble pokryje warstwa brudnego pyłu, a nos zwiędnie od smrodu.

W ciągu najbliższych kilku lat zrezygnowanie ze spalania węgla wydaje się absolutnie nierealne, ale to nie znaczy, że nie da się go spalać bez kłębów gryzącego dymu wydobywających się z komina. Inspiracją dla Rady Osiedla Wapienica są działania grupy Rybnik bez dymu i społeczności skupionej wokół inicjatywy www.czysteogrzewanie.pl.

- W Rybniku udało się zainteresować promocją akcji władze miejskie, które aktywnie uczestniczą w działalności edukacyjnej z zakresu czystego spalania węgla - mówi Marceli Wójcik, członek RO Wapienica. - Nie każdego stać na wymianę kotła i dedykowany opał, który z niewiadomych powodów jest sporo droższy. Metoda rozpalania od góry jest nie tylko bardziej ekologiczna, ale także ekonomiczna i to powinno przekonać mieszkańców do jej wypróbowania. Walczmy jak możemy ze smogiem, bo już jesteśmy wielką, czerwoną plamą na mapie Europy. Liczbę zgonów spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem w Polsce szacuje się na 45 000 rocznie. Jeśli każdy z nas nie zacznie walki ze smogiem od siebie i otoczenia, możemy tę liczbę w szybkim czasie podwoić - dodaje.

W przyszłym roku radni osiedlowi chcą namówić pozostałe rady oraz Wydział Ochrony Środowiska UM, by aktywnie włączyły się w akcję informacyjną.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj