bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 8 grudnia 2016
  • wyświetleń: 3718

16 cudzoziemców narodowości czeczeńskiej przekazanych na granicy

6 grudnia austriackie służby migracyjne przekazały funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej z Bielska-Białej 16 cudzoziemców w ramach rozporządzenia Dublin III.

straż graniczna, granica, cudzoziemcy
16 cudzoziemców narodowości czeczeńskiej przekazanych na granicy w Zwardoniu · fot. Straż Graniczna w Bielsku-Białej


Do przekazania doszło w rejonie dawnego przejścia granicznego Zwardoń - Skalite. Przekazani cudzoziemcy to Rosjanie narodowości czeczeńskiej. Wszyscy zatrzymani obcokrajowcy próbowali uzyskać w Austrii status uchodźcy, lecz już wcześniej starali się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce. Cudzoziemcy zostali przyjęci przez Straż Graniczną zgodnie z rozporządzeniem unijnym Dublin III, w myśl którego zostają oni przekazani do kraju, w którym złożyli pierwszy wniosek o nadanie statusu uchodźcy.

W trakcie prowadzonych czynności służbowych jeden z cudzoziemców złożył pisemny wniosek o wznowienie umorzonego przez stronę polską postępowania o nadanie statusu uchodźcy i został skierowany do Centralnego Ośrodka Recepcyjnego Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Pozostałe piętnaście osób nie skorzystało z takiej możliwości. Na mocy wydanych przez Straż Graniczną decyzji administracyjnych zostali oni zobowiązani do powrotu. Decydując się opuścić Polskę i powrócić do swojego kraju, cudzoziemcy skorzystali z programu pomocy w dobrowolnym powrocie, który realizowany jest przez Międzynarodową Organizację do Spraw Migracji - IOM.

ab / bielsko.info, źródło: Straż Graniczna w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.