
Wiadomości
- 1 grudnia 2016
- wyświetleń: 11163
Księża emeryci z Bielska-Białej pokonywali przepaść cyfrową - foto
10 kapłanów z Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej uczyło się przez 3 miesiące nowoczesnych technologii związanych z obsługą komputera, tabletu czy poruszania się po stronach internetowych.
Księża w wieku ponad 65 lat, którzy dotąd nie mieli okazji poznać nowoczesnych narzędzi komunikacji, uczestniczyli od września do listopada br. w kursie "e-talenty seniora" dofinansowanym w ramach rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Jak zauważył koordynator projektu ks. Piotr Góra, księża, którzy wzięli udział w projekcie to duchowni w wieku od 65 do 80 lat, którzy byli aktywni duszpastersko na parafiach w czasie, kiedy nie były tak powszechnie używane komputery i internet. - Dziś mogą się czuć coś na kształt wykluczenia cyfrowego - - podkreślił kapłan, przypominając, że księża ci w swej pracy posługiwali się w przeszłości maszyną do pisania i telefonami stacjonarnymi.
Sekretarz biskupa ordynariusza poinformował, że obecnie diecezja bielsko-żywiecka wdraża nowe technologie w pracy kapłanów posługujących w parafiach. Według duchownego, większość księży emerytów ma problemy, by nadążyć za wszechobecną technologią i postępem.
- Wielu z nich nie umie odebrać i odczytać poczty elektronicznej, jaka do nich trafia z kurii. Codzienne zadania, takie jak konieczność zalogowania się w bazie danych, by odczytać badania lekarskie czy przedłużyć abonament telefoniczny, przerażają ich. Próbowaliśmy ich oswoić z tą nową rzeczywistością. Chyba się udało choćby częściowo zakopać tę cyfrową przepaść, której się obawiali - zaznaczył.
- Księża seniorzy-emeryci są w trudniejszej sytuacji niż seniorzy świeccy, ponieważ nie posiadają oni wnuków czy rodziny najbliższej, która w naturalny sposób wprowadzałaby ich w nowoczesne technologie. Niektórzy z nich posiadają jeszcze stare modele telewizorów - dodał duchowny, podkreślając, że w realizacji projektu pomogło pięcioro młodych wolontariuszy z katolickiego LO im św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie.
Przeprowadzony dla księży-seniorów kurs objął m.in. zakup 11 tabletów, 20 godzin praktycznych zajęć z komputerem, kilkanaście godzin doskonalenia nabytych umiejętności, 15 godzin zajęć prozdrowotnych prowadzonych przez specjalistkę oraz wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie księża uczestniczyli w multimedialnym przekazie informacji. Przy okazji uczestnicy wycieczki spotkali się z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem w Domu Arcybiskupów Warszawskich
Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 zakłada poprawę jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną. Jego celem jest także zwiększenie różnorodności i poprawa jakości oferty edukacyjnej dla osób starszych.
ZOBACZ TAKŻE

Zmarł papież Franciszek. Diecezja zaprasza do wspólnej modlitwy w intencji Ojca Świętego

[FOTO] Buczkowice: zaginięcie starszego mężczyzny. Szczęśliwy finał poszukiwań

Ørganek MTV Unplugged w BCK. Muzyczne show z górnej półki

[FOTO] Śmierć mężczyzny pod mostem przy ul. Bora-Komorowskiego

Gorący temat[FOTO] Pożar domu na ul. Wyzwolenia. Płomienie zajęły dach budynku

[WIDEO, ZDJĘCIA] Pikieta pod zakładem Adler Polska. Domagają się podwyżek i większych odpraw
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.