bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 listopada 2016
  • wyświetleń: 8615

Nowa metoda działania oszustów. Dzwonili do seniorów z Bielska-Białej

Już nie tylko fałszywy "wnuczek", ale przedstawiciel poczty lub kurier żądający informacji o adresie zamieszkania, a następnie fikcyjny policjant, usiłują wyłudzić od starszych osób kosztowności. Tak było dzisiaj w Bielsku-Białej, gdzie kilkoro seniorów odebrało telefony od oszustów.

Kilkoro seniorów odebrało dzisiaj podejrzane telefony. Dzwonił przedstawiciel poczty lub kurier. Twierdził, że na paczce lub liście widnieje nieprawidłowy adres i nie można doręczyć przesyłki pod wskazane miejsce. Prosił o podanie właściwego adresu zamieszkania.

Gdy tylko starsza osoba podała swój adres, po chwili ponownie dzwonił telefon. Tym razem oszust przedstawiał się za policjanta z komendy, podając swój numer służbowy. Twierdził, że poprzedni telefon był próbą wyłudzenia danych adresowych, tylko po to, aby złodzieje mogli przyjść do domu starszej osoby i ją okraść. Aby cenne przedmioty nie padły łupem rabusiów, prosił starsze osoby, by zgromadziły w jednym miejscu posiadane w domu pieniądze i biżuterię. Polecił również, aby wypłaciły z banku wszystkie oszczędności, bo złodzieje zamierzają "wyczyścić" ich konta. Rozmówca obiecywał, że do ich mieszkania przyjdzie policjant w cywilu, który zabezpieczy kosztowności. Na szczęście seniorzy wykazali się rozwagą i nie dali się oszukać.

Bielska policja informuje, że żadne tego typu działania policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już - to policjanci przychodzą osobiście. Mają wówczas obowiązek wylegitymować się. Co więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie wykorzystują również w swoich akcjach z pieniędzy, czy kosztowności obywateli.

ab / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.