bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 listopada 2016
  • 17 listopada 2016
  • wyświetleń: 6676

Elektrownia słoneczna na dachu remontowanego pawilonu szpitalnego

Na dachu remontowanego pawilonu nr 5 Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej zamontowano blisko sto ogniw fotowoltaicznych. Dzięki nim dziecięca placówka medyczna będzie mieć darmową i ekologiczną energię elektryczną.

szpital pediatryczny, fotowoltaika
Elektrownia na dachu remontowanego pawilonu szpitalnego · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


96 ogniw fotowoltaicznych zajmuje na dachu "piątki" ponad 140 metrów kwadratowych powierzchni, a ich moc to 24 kilowaty. Inwestycja kosztowała około 250 tysięcy zł, z czego połowa to pożyczka i dotacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wydatek powinien się zwrócić za nieco ponad dwa lata.

- Obecnie dopinamy wszystkie kwestie formalne oraz przygotowujemy się do włączenia tego źródła energii elektrycznej do naszego systemu, który zaopatruje w prąd cały szpital. Mamy nadzieję, że w najbliższych tygodniach będziemy mogli zacząć korzystać z tej instalacji - mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego do spraw administracyjno-technicznych.

W efekcie wykorzystania ogniw fotowoltaicznych rachunki za prąd mają być niższe o około 40 procent. Ale na tej inwestycji skorzystają nie tylko szpitalne finanse. Ponieważ będzie to energia czysta, ekologiczna, więc zyska też naturalne środowisko.

- To już kolejny przykład dobrej współpracy naszego szpitala z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Przypomnę bowiem, że dzięki finansowemu wsparciu tej instytucji w przeszłości na dachu innego budynku zamontowaliśmy baterie solarne, które ogrzewają około trzydzieści procent ciepłej wody używanej w Szpitalu Pediatrycznym - podkreśla Czesław Kapała.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.