bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 2 listopada 2016
  • wyświetleń: 6217

Partia Razem złożyła kwiaty pod pomnikiem znanego socjalisty

31 października 2016 roku obchodziliśmy 80. rocznicę śmierci Ignacego Daszyńskiego. Z tej okazji członkinie i członkowie partii Razem okręgu Podbeskidzie złożyli kwiaty i zapalili znicz pod pomnikiem Daszyńskiego w Bystrej Śląskiej. Daszyński zmarł w tamtejszym sanatorium w 31 października 1936 roku.

Partia razem pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego · fot. Partia Razem


Do Bystrej Śląskiej przyjeżdżał wielokrotnie, najpierw jako turysta, a potem już jako kuracjusz, by leczyć się w Sanatorium Przeciwgruźliczym. Ignacy Daszyński zmarł w Domu Zdrojowym w Bystrej Śląskiej w nocy z piątku na sobotę, z 30 na 31 października 1936 roku. W niedzielę 1 listopada, w południe, trumnę przewieziono samochodem do Bielska i ustawiono na katafalku w kirem obitej sali Domu Robotniczego. Przeszli przed trumną robotnicy Białej, Bielska i Lipnika - włókniarze, metalowcy, kolejarze. Przybyły delegacje górników i hutników. Zmieniała się warta honorowa. Pełnili ją kolejno przedstawiciele miejscowych stowarzyszeń robotniczych. W poniedziałek o 6 rano, okrytą sztandarem partyjnym trumnę wysłano samochodem do Krakowa. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim.

50 lat później, 15 października 1986 roku, odsłonięto w parku sanatoryjnym tablicę upamiętniającą pobyt Ignacego Daszyńskiego w bystrzańskim sanatorium. Marmurowa tablica zawisła na kamiennym obelisku, tuż nad nią przymocowano drewniany medalion z wizerunkiem Polaka. Jak podaje ówczesna prasa, w uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i gminnych oraz mieszkańcy. Obecni byli także przedstawiciele organizacji społecznych, kombatanckich i młodzieżowych, jak również pracownicy sanatorium. Po uroczystości zaproszono wszystkich do klubu "Ruchu" na wystawę, gdzie wystawiono zbiór fotografii i innych dokumentów ukazujących działalność tego wybitnego Polaka.

7 listopada Partia Razem Podbeskidzie zorganizuje prelekcję poświęconą Ignacemu Daszyńskiemu, a nade wszystko historii powstania Tymczasowego Rządu Ludowego 1918 roku w Lublinie.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.