bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 listopada 2011
  • wyświetleń: 5566

Konsekracja biskupa pomocniczego

27 listopada w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej odbyła uroczystość konsekracji ks. dr Piotra Gregera, nowego biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej.

Reklama

Eucharystii z udzieleniem święceń biskupich przewodniczył metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, który wygłosił homilię. Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore i ordynariusz bielsko-żywiecki, bp Tadeusz Rakoczy. W uroczystości uczestniczyło w sumie 16 biskupów z kraju i zagranicy, w tym emerytowani metropolici archidiecezji krakowskiej i katowickiej - kard. Franiszek Macharski i abp Damian Zimoń oraz zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Paweł Anweiler.

Konsekracja biskupa pomocniczego diecezji · fot. UM Bielsko-Biała


Właściwy obrzęd święceń rozpoczął się po odczytaniu Ewangelii od odśpiewania hymnu „O stworzycielu Duchu przyjdź”. Nuncjusz odczytał nominację Stolicy Apostolskiej na biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej. Elekt złożył przyrzeczenie wobec metropolity krakowskiego i zgromadzonego Kościoła. Po śpiewie litanii do wszystkich świętych nastąpiła konsekracja: konsekratorzy oraz inni biskupi nałożyli ręce na głowę nominata. Podczas wypowiadania modlitwy konsekracyjnej nad głową nominata trzymana była otwarta księga Pisma Świętego. Kolejnym momentem święceń było namaszczenie głowy nowo wyświęconego biskupa, przekazanie mu księgi Ewangelii oraz insygniów: pierścienia, mitry, pastorału. Obrzęd święceń zakończył się przekazaniem pocałunku pokoju, będącego potwierdzeniem przyjęcia bp. Gregera do kolegium biskupów. Po modlitwie i komunii, konsekrowany bp Piotr Greger przeszedł przez katedrę, udzielając pierwszego biskupiego błogosławieństwa zebranym wiernym. Wypowiedział też słowa podziękowania i wdzięczności.

new / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.